Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Devlet şirketleri    » Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi - SOCAR   

Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi - SOCAR

  

align=
1994 tarihlide Hazar’ın Azerbaycan sektöründe yerleşen “Azeri”, “Çırag” yataklarının ve “Güneşli” yatağının derinlikte yerleşen bölümünün ortak işlenmesine dair tarihe “ Asrın Mukavelesi” adıyla dahil olmuş anlaşma imzalanmıştır. 
Ülkenin petrol kaynaklarının kullanılmasıyla ilgili tek bir devlet politikası  izlemek, petrol sanayisinin yönetim yapısını iyileştirmek, yakıt ve enerji kompleksinin kalkınmasını sağlamak amacıyla Azerbaycan Cumhurbaşkanının 200 sayılı ve 13.09.1992 tarihli kararnamesi ile \'\'Azeripetrol\'\' Devlet Şirketinin ve \'\'Azernefkimya\'\' İstihsal Birliği bünyesinde Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi tesis edilmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanının 328 sayılı 26 Şubat 1993 tarihli emriyle SOCAR’ın yeni yönetim yapısı onaylanmıştır.
Azerbaycan Cumhurbaşkanının 10 Ocak 1994 tarihli “Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin Yapısının İyileştirilmesine Dair” 50 sayılı  emrine dayanarak, Devlet Petrol Şirketinin bünyesinde Denizde ve Karada Petrol ve Doğalgaz Üretimi İşletmeleri oluşturulmuştur. Azerbaycan Cumhurbaşkanının “Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin Yapısının İyileştirilmesine Dair” 24 Ocak 2003 tarihli 844 sayılı kararnamesine göre Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin Yönetmeliği ve yapısı onaylanmış, 18 Eylül 2004 tarihli ve 127 sayılı, 22 Aralık 2005 tarihli 340 sayılı kararnameleriyle Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketinin faaliyetinin iyileştirilmesi amacıyla Şirketin Nizamnamesinde ve yönetim yapısında ilave ve değişiklikler yapılmıştır.
Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi ülke çapında, karada ve denizde petrol ve doğalgaz yataklarının aranması, keşfi, hazırlanması ve işlenmesi, petrolün, doğalgazın, doğalgaz kondensatının hazırlanması, imalatı ve nakli, ayrıca ürünlerinin iç ve dış pazarlarda satışı, tüketicilerin enerji taşıyıcılarına olan ihtiyacını sabit ve istikrarlı ödenilmesi ile ilgilenir. Şirket ayrıca büyük bilimsel araştırma ve proje faaliyetlerini de yerine getirir. 

Adres: Bakı şeheri, AZ 1000
Petrolçiler prospekti, 73
Tel.: 492-06-85
Fax: 497-11-67Oxunub: 22089