Ana Sayfa    » BASIN    » Basın Konseyi   

Basın Konseyi

  

Matbuat Şurası Azerbaycan’da medyanın kendi faaliyet alanını düzenlemek amacıyla kurulmuş bir organdır. 15 Mart 2003 yılında gazetecilerin 1.  Kongresinde 180 kitle iletişim aracı tarafından tesis edilmiştir. Aynı yıl 24 Nisanda Adalet Bakanlığında tescil edilmiştir.
 Matbuat Şurasının amacı gazetecilerin mesleki faaliyetlerinde mevzuat taleplerine uyulması üzerinde kamuoyu denetiminin sağlanması, devlet organları ve kamuoyu arasında ilişki ve güvenin güçlendirilmesi, ifade ve bilgi özgürlüğü için daha geniş  olanaklar oluşturulmasından ibarettir. 
Matbuat Şurası Tüzük taleplerine uygun olarak gazetecilerin mesleki hazırlıklarının artırılması, onların ihtisaslaşmalarına destek gösterilmesi amacıyla projeler gerçekleştirir. 
Azerbaycan Matbuat Şurası 2005 yılından Dünya Basın Konseyleri Birliğinin ve Avrupa Basın Konseyleri Birliğinin üyesidir.
Matbuat Şurası post Sovyet mekanı ve Türkiye’nin nüfuzlu medya kurumlarıyla sıkı ilişkiler içindedir.  Bunun dışında Avusturya’nın, Büyük Britanya’nın ve Hindistan’ın basın konseyleriyle işbirliği yapmaktadır. Konsey Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Türkiye Matbuat Şurası arasında anlaşma memorandumu vardır. Oxunub: 31898