Ana Sayfa    » NAHÇİVAN    » Genel bilgiler   

Genel bilgiler

  

align=

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti (NÖC)

Genel Bilgi
1920 – 1923 yıllarında Nahçıvan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, 1923-24 yıllarında Nahçıvan Muhtar Diyarı , 1924-1990 yıllarında Nahçıvan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti, 1990 – lardan itibaren ise Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti – Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları dahilinde bir özerk cumhuriyet olarak bilinmektedir. 
Kuzey ve doğuda Ermenistan Cumhuriyeti ile (sınırları 246 km) , batı ve güneyde Türkiye Cumhuriyeti (15 km) ve İran İslam Cumhuriyetiyle (204 km) ortak sınırı bulunmaktadır. Nahçıvan Özerk Cumhuriyetinin Ermenistanla doğal sınırını Zengezur ve Dereleyez dizi dağlarının suayrıçları, Turkiye ve İran sınırını ise Aras nehri teşkil etmektedir. 

Arazi
NÖC, 5.5 km² yüzölçümüne sahiptir. 

Ahali
2009 yılının resmi verilerine göre Nahçivan Özerk Cumhuriyetinin nüfusu 400 000 -dir.

Coğrafya
Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti 7 ilçeye  bölünmektedir; (Babek, Culfa, Kengerli, Sederek, Şahbuz, Şerur) 4 şehri (Azerbaycan Cumhuriyeti idaresindeki Nahçıvan şehri, NÖC idaresindeki Ordubad ve Culfa şehirleri, ilçe idaresindeki Şerur şehri) ve 4 şehir tipli kasabası (Babek, Şahbuz, Paragaçay, Heyderabad), ve 207 köy ve kasabası vardır. 
Azerbaycan İdaresinde olan şehirleri : Culfa, Nahçıvan, Ordubad.

Doğası
Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Küçük Kafkasların güney-batısında yer almaktadır. Azerbaycan Cumhuriyeti arazisinin geomorfoloji planlanması durumunda NÖC arazisi Küçük Kafkas geomorfoloji vilayetinin Arasboyu dağlar ve Nahçıvan (Orta Aras) ovalığı yarımvilayetine ait edilmektedir. Bölgenin  2/3 kısmını yüksekliği 1000 m-den yüksek olan dağlık araziler teşkil etmektedir. Geri kalan bölümünü ise bir-birlerinden dağ kolları ve ile ayrılan yatay Arasboyu ovalıklar (Sederek, Şerur, Böyükdüz,Nahçıvan, Culfa, Yaycı, Kengerli, Deste, Ordubad ve d..) yapılanmaktadır.  Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arazisinin büyük bir kısmında  Küçük Kafkasların Zengezur ve Dereleyez dizi dağları çoğunluktadır. Zengezur dizi dağları Küçük Kafkasların en yeksek dizi dağlarından biridir ; en yeksek tepesi Kapıcık dağı (3906 m) , aynı zamanda Küçük Kafkasların Azerbaycan Cumhuriyeti arazisindeki en yeksek zirvesidir, daimi kar sınırından 41 metre yeksekte yerleşmektedir. 
Nahçıvanın iklimi keskin kontinental nitelik sergilemektedir. Ordubad ilçesi arazisinde kuru suptropik iklim tipi hakimdir. Mutlak minimal ısı -31 0C (Dervişler), mutlak maksimal ısı 44 0C olmaktadır. (Culfa)Oxunub: 32465