Ana Sayfa    » ASKERİ TARİHİ    » Saygın ordu mensublarımız   

Azerbaycan harp sanatı

  

align=

Azerbaycan, bir çok seçkin kumandanları ile dünyanın harp tarihine giriyor. Genellikle Azerbaycan harp sanatının tarihi eskilere dayanıyor. Girdman devletinin başkanı Cavanşir hem de kumandanlık yeteneğine sahip olmuştur. 816-837. yıllar arasında meşhur kumandan Babek arap istilacılarını 6 ordusunu mahv etmiştir. Bu galibiyetler bir kumandan olarak onun uyguladığı strateji sayesinde kazanılmıştır. Erken orta asırlarda Şemseddin Eldeniz, onun oğlu Mehemmed Cahan Pehlivan, Kara Yusif, Uzun Hasan gibi kumandanlar galip oldukları savaşları uyguladıkları olağanüstü taktikler sayesinde kazanmışlar. Sefevi devletinin kurucusu Şah İsmail Hatayi 14 yıl sürece az bir orduyla 14 ili hakimiyet altına almayı başarmıştır.  
Ister 19 ister 20. yüzyıllarda oluşan birçok savaş ve çekişmelerde iştirak eden zaman ayrı-ayrı Azerbaycan harp uzmanları  farklı taktik ve kendine has harp stratejileri ile ayrılmışlar.
Bakü’de Bakihanovlar, Gazah’da Şıhlinskiler ve Vekilovlar, Karabağ’da Cavanşirler, Nahçivan’da Kengerliler, Gence’de Cavadhanlar ve diğer bölgelerde yaşamış  nesillerden olan generaller Azerbaycan halkının şanını tüm dünyada yaymışlar. 
Bu askeri şahsiyetlerin hayatı ve harp hizmetleri hakkında bilgileri size sunuyoruz.

Oxunub: 50514