Ana Sayfa    » Cahangir bey Novruzov    »   

Cahangir bey Novruzov

  

Cahangir bey Yusuf oğlu Novruzov - (1894-1958)

Bakü’de asker ailesinde doğmuştur. 1920 yılının Nisan ayında süvari alayının komutanı olan yüzbaşı Cahangir bey Novruzov istilacı rus ordusuna karşı inamlı savaşlar yürütmüş, durumun zorluğundan dolayı İrana geçmiştir. Az süre orada kaldıktan sonra süvari alayı ile Erzurum’a geçerek Kazım Karabekir Paşa’nın ordusu ile birleşmiştir. 1921 yılında Benliahmet civarlarında karşı Berna meydan savaşında büyük kahramanlıklar göstermiş, düşman uçaklarını net top ateşleriyle mahvetmiştir. O savaşlardaki kahramanlığından dolayı türk kumandanlığının ve türk paşalarının saygısını kazanmıştır.
Savaşlarda yiğitlikle yılmadan savaşdığından dolayı türk kumandanlığı ona “Berker”- yani “muhkem er”, “yiğit er” lakabını vermişler. Sonraları Şeyh Said ve Ağrı askeri hareketlerinde başarılı savşlar yürüten binbaşı Cahangir bey Novruzov 1928 yılında eğitimini arttırmak amacıyla Askeri okula girmiştir.
1929 yılında Topçular okulunu başarıyla tamamlayan Cahangir bey’e albay rütbesi verilmiştir. Kutahya’daki topçu alayının komutanı olurken harp alanında kazandığı başarılardan dolayı 30 Ağustos 1948 tarihinde tümgeneral fahri rütbesini alıyor. İzmir güçlendirilmiş rayonunun ve arka cephe komutanı vezifesinde görev yapan Cahangir bey Novruzov 1953 yılında yaşından dolayı istifa etmiştir. Hayatının sonunadek Boronova’da yaptırmış olduğu ihtişamsız, sade bir evde otumuş, 17 Haziran 1958 tarihinde kalp hastalığından vefat etmiştir. 
Oxunub: 147743