Ana Sayfa    » Cevat bey Şıhlinski    »   

Cevat bey Şıhlinski

  

Cevat bey Şıhlinski  (1875-1959) tümgeneral
align=
Amcası Ali ağa Şıhlinski Cevat beyi eğitim almak amacıyla Tiflisde bulunan  zadeganlar için  olan askeri lisesine göndermiştir. Sonraları Petersburg’da Mihaylov Topçuluk Okulunda okumuş, 1912 yılında yüzbaşı olarak 39. Topçu tugayının 1. Bölüğünün komutanı olmuştur. Birinci Dünya savaşında tatar alayının dahilinde savaşmış, “Mukaddes Georgi” ve “Mukaddes Vladimir” nişanları ile ödüllenmiştir. 
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti (ADC) zamanında Milli Ordunun kurulmasında eşsiz hizmetler göstermiştir. 1918 yılında yeni kurulan Milli Ordunun 1. Tümenine komutan tayin olunmuş, 1919 yılında onun komutanı olduğu düzenli ordu ekibi Zengezur’u ermenilerden temizlemiştir. Generalın başısı olduğu 1. Piyade tümeni 1919 yılının sonunda Gence’de bulunuyordu , 3 alay ve 3 taburdan teşkil olunmuşmuş.
Mayıs 1920 yılında Cevat bey istilacı 11. Kızıl orduya ve Sovyet hükumetine karşı Gence isyanının başçısı oldu. O, askeri deniz komiseri Cengiz Yıldırım ve Azerbaycan bolşevik ordusunun geçici karagah reisi general Abdulhamit Qayatabaşı’nın kumandanlığına boyun eğmeği reddetmiş ve Gence isyanını devam ettirmiştir. Isyan yatırıldıktan sonra Cevat bey Tiflis’ten geçmekle İran’a hicret etmiş, 193. Yılında İran’da Erdebil garnizonunun komutanı olmuştur. Sonraları Türkiye’ye göç ederek hayatının sonunadek orada yaşamış ve 1959 yılında 84 yaşında iken vefa etmiştir.
Oxunub: 109209