Ana Sayfa    » Cemşit Nahçınanski    »   

Cemşit Nahçınanski

  

Cemşit Cafergulu oğlu Nahçınanski (1895-1938) – general, tugay komutanı
align=

Yelizavetgrat (Batı Ukranya) tugay okulunu bitirmiştir (1915). Birinci Dünya savaşında müslümanlardan teşkil olunmuş süvari bölüğünün komutanı olmuş, “Brusilov cephesi”nin yarılmasında iştirak etmiş, 4. Dereceli “Mukaddes Georgi” nişanı ile ödüllenmiştir. Avusturya- Rumunya cephesinde 3 defa yara alan C. Nahçıvanski yiğit süvari subayı gibi gümüş silhala ödüllenmiş, 2., 3., 4. dereceli Anna, 2., 3. Dereceli Stanislav nişanlarıyla ödüllenmiştir. 
Günay-Batı cephesi bozulduktan sonra kurmay rotmistri C. Nahçıvanski, başçılık yaptığı süvari alayı ile beraber Azerbyacan’a dönmüş, 15 Eylül 1918 tarihinde türk ordusu ve Azerbaycan Özel Kolordusu ile beraber Bakü’nü düşmanlardan temizlemiştir. Azerbaycan’ın bağımsızlığı uğrunda C. Nahçıvanski inamla savaşmıştır.
C. Nahçınanski 1923 ve 1928 yıllarında Moskova’da kısa süreli Frunze adına Tüksek Askeri Akademisi sınıflarında okumuş, Azerbaycan’a döndükten sonra yeniden tugay komutanı olmuştur.
C. Nahşıvanski 26 Ağustos 1983 yılında Sovyetler Birliği Yüksek Mahkemesi Askeri Kurulu’nun kararınca ölüm hükmüne mahkum olmuştur ve hüküm o anda icra edilmiştir.
1956 yılında Cemşit Nahçıvanski temamen beraat aldı. Bakü’de askeri lise ve başkent sokaklarından birisi Cemşit Nahçıvanski’nin ismini almıştır, onun Vatanı Nahçıvan’da hatıra muzesi faaliyet gösteriyor.
Oxunub: 122536