Ana Sayfa    » Aliağa Şıhlinski    »   

Aliağa Şıhlinski

  

Aliağa Şıhlinski  (1865-1943) topçu generali 
align=
Ali ağa Şıhlinski 1883 yılından orduda hizmet etmiş, Petersburg’da Topçu Okulunu bitirmiştir (1886). Rus-Japon savaşında (1904-05) batarya komutanı olmuş, Port-Arturun savunmasındaki yiğitlinden dolayı altun kılıçla ödüllenmiştir. Savaştan sonra topçu subaylar eğiten okulda çalışmış, 1908 yılında albay, 1912 yılında tümgeneral rütbesi almıştır. 1903-13 yıllarında “Çarskoe Soldatı” topçu subayları okulunda reis muavini, 1913-14 yıllarında ise reis yerine çalışmıştır.   
Tam topçu generali Ali ağa Şıhlinski askeri – bilimsel eserlerin ve topçuluğa ait ders kitaplarının yazarı olmuştur. Onun “ Tümen çapında topçu manevralarının teşkili için talimat” , “Dağ ve saha topçuluğu için problem ve örnekler mecmuası” (1913-16 yıllarında 3 defa çıkmıştır), “Saha toplarının cephede kullanılması” (1910) ve “Topçu subayları okulunda albay Şıhlinski tarafından verilen konferansların hulasası” gibi değerli kitapları Petersburg ve Luga şehirlerinde çıkmıştır.
askeri uzmanlar tarafından değerlendirilen “Şıhlinski fomülü”, “Şıhlinski üçgeni” adlı askeri keşifleri yüzyılın başlangıcında yalnız Rusya’da değil, Fransa, Avusturya, Noreç, İsviçre ve diğer ülkelerin topçu okullarında topçu subaylar için yazılmış olan ders notlrına dahil edilmiştir. “Şıhlinski üçgen”nde topçuluk tarihinde ilk defa topların gözle görülmeğen hedefe ateş etmek tekniği işlenmiş ve topların gelişdirilmesi işine birçok değerli yenilikler yapılmıştır.
1918-20 yıllarında A. Şıhlinski Azerbaycan Demokratik Cumhurieti’nin zamanında silahlı kuvvetlerimizin teşkilinde eşsiz hizmetler yapmış,  Ekim 1918 tarihinde Gence’de Özel Azerbaycan Kolordusunun kurulması ona havale edilmiştir. Ayrıca, 28 Mayıs 1918 tarihinde yeni devlet ordusunun ve askeri Bakanlığın planını da Milli Kolordunun komutanı general Aliağa Şıhlinski hazırlamıştır. 29 Aralık’ta askeri bakanın muavini tayin olunmuştur. 1929 yılında vefta etmiştir. 
Tuğgeneral Aliağa Şınlinski’nin rus harp sanatının gelişmesinde, o cümleden Azerbaycan’da askeri kuruculuk alanında, harp ilminin gelişmesinde önemli hizmetleri olmuştur.Oxunub: 27277