Ana Sayfa    » İbrahim bey Aslanbeyov    »   

İbrahim bey Aslanbeyov

  

İbrahim bey Allahverdi oğlu Aslanbeyov (1822-1900)— tümamiral

İbrahim bey Aslanbeyov üç yıl Petersburg’daki denizcilik okulunda eğitim görmüştür, 1837 yılında orayı Kırmızı levha’ya yazılmakla bitirmiştir. Baltık denizinde Aleksandr Nevski ve Prozerqin askeri fırkateyn yüzen gedikli başçavuş Aslanbeyov iki yıl “İmparator 1. Pyotr” hızlı askeri gemisinde Dagerord civarındaki çalışmalarda iştirak etmiştir.
Eylül 1887 yılında askeri deniz filosundaki eşsiz hizmetlerinden dolayı ona tümamiral rütbesi verilmiştir. Bu yüksek rütbeden sonra Baltık Filosuna komutan olarak görevlendirilmiştir.
Hayatının elli ilden fazlasını askeri deniz filosunda üstün hizmette harcayan amiral İbrahim bey Aslanbeyov Rusya’nın ve yabancı ülkelerin yüksek nişanalarıyla ödüllenmiştir.
1881 yılında imparator 3. Aleksandr’ın taç giyme töreninde iştirak etmiş amiral Aslanbeyova hediye olarak kılıç verilmiş ve bir yıllık maaşı değerinde para ödül olarak verilmiştir.
Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilerin bazılarında yazıyor:
- Aslanbeyov yarımadası, Okhots denizi, Sahalin adası, 1882 yılında gemi ekibi tarafından keşfedilmiştir. Büyük okyanus komutanı, filo tuğamiarlı İbrahim bey Allahverdi oğlu Aslanbeyovun soyadı ile adlandırılmıştır. Soyaddaki bazı harfler harita üzerine yanlış yazılmıştır.
- Aslanbeyov körfezi. Okhotsk denizi. Sahalin adası, 1882 yılında keşfedilmiştir. Ekip  kliper Plastun gibi yazılmış. O zamandan Aslanbeyov soyadı ile adlanmıştır.Oxunub: 137266