Ana Sayfa    » Sadık bey Ağabeyzade    »   

Sadık bey Ağabeyzade

  

Sadık bey Ağabeyzade (1865-1944) – tuğgeneral
align=

Sadık bey Ağabeyzade 1883 yılında Bakü real Okulu’ndan mezun olmuştur. Okulu bitirdikten sonra Petersburg kentinde II Konstantinov askeri okuluna girmiştir. 1896 yılında sınavlarını başarıyla vermiş, Genel  ştab bünyesinde, Petersburg kentinde Doğu Dilleri Universitesine kabul edilmiştir. Universiteyi bitirdikten sonra, 1899 yılında askerlik yapmak için Türkistan iline gönderilmiştir. 1913 yılında Sadık bey hastalığı nedeniyle  General-binbaşı rütbesinden istifaya çıkmıştır.
23 Ekim 1918 tarihinde Azerbaycan Demokratik Cümhuriyyeti hükumetinin kararı ile Sadık bey İçişleri Bakan Yardımcısı  görevine atanmıştır. Bu görevde o Aralık 1919 tarihine kadar faaliyet göstermıştir. Sadık bey Ağabeyzade tarafından polis işçi rütbelerinin sınıflandırma sistemi geliştirilmiştir.
Azerbaycan Demokratik Cumhuriyyeti yıkıma uğradıktan sonra Sadık bey ailesi ile birlikte Türkiye’ye göç etmiş ve akrabaları ile birlikte belli bir sürü burada  yaşamıştır. Sonrakı yıllarda Paris’e göçmüş ve iki yıl Sorbon şehrinde Fars ve Türk dillerini tedris etmiştir.
Sadik bey Ağabeyzade Lvov’da vefat etmiştir.Oxunub: 144942