Ana Sayfa    » SİNEMA    » Film - Oyunlar   

Televizyon oyunları hakkında

  

align=

Azerbaycan sinema sanatında televizyon oyunları özel bir yeri farklılık arzediyor. Televizyon oyunlarının tarihi geçen yüzyılın ortalarından başlasa da, genelde televizyon sanatında ayrı bir aşama oluşturuyor.
İlk televizyon oyunu 1956 yılı temmuz ayında Neriman Nerimanov`un «Şamdan Bey» eserinden yönetmen Rauf Kazımovski`nin vizyona uyarladığı birkaç özetler bazında gösterilmiştir. Daha sonra Muharrem Aliyev\'in Sen güzelsin, Süleyman Sani Ahundov`un «Laçın yuvası» piyesi ve Mehdi Hüseyin\'in «Seber» romanı bazında hazırlanmış oyunların gösterisi yapıldı.
1960\'lı yılların ortalarında Adil İsgenderov, Muharrem Haşimov, Rauf Kazımovski, Ağali Dadaşov, Arif Babayev vb. gibi yönetmenler vizyonda değerli oyunlar düzenlemekle televizyon tiyatrosunun gelişmesine hizmet göstermişlerdi. Bazı uzmanların televizyon sanatının «Paganini»si olarak adlandırdıkları Arif Babayev ise oyunu televizyon tarzında hazırlayan ilk yönetmen olarak düşünülür. O, bu tarzın temelini Konstantin Paustovski`nin hikayesi üzere hazırladığı «Kar» teleoyunu ile koymuştur.
70-80\'li yıllarda Azerbaycan televizyonunda Bünyad Mammadov, Ramiz Hasanoğlu (Mirzayev), Tariyel Veliyev ve diğer yönetmenler kendi faaliyetleri ile ilgi keçmişlerdir. İlk kez Ramiz Hasanoğlu televizyon oyunlarına natura çekimleri (Evleri köndelen yar oyunu) yapmıştır.
1993 yılında televizyon tiyatrosunun geliştirilmesi amacıyla Sabah» yaratıcılık birliği oluşturulmuştur. «Yarın» başlangıçta Celil Memmedguluzade`nin Kemança» piyesinin motifleri üzerine televizyon oyunu hazırlamıştır.
Belirtelim ki, 1956 yılından 1978 yılına kadar hazırlanmış oyunların bazıları televizyonun arşivinde ya hiç kalmamış, ya da fragmanlar şeklinde saklanmıştır. Bu yüzden de bu oyunları sitenin video tabanına yerleştirmek imkansız olsa da, çeşitli kaynaklardan elde ettiğimiz çok sayıda televizyon oyunlarını AZETUBE video sunucusuna yerleştirmişiz. Bu oyunları bilgilerini arzediyoruz.Oxunub: 102748