Ana Sayfa    » SİNEMA    » Yapım stüdyoları   

Yapım stüdyoları

  

Azerbaycan Kinostudiyosu
1920 yılında Neriman Nerimanov film kurumlarının millileşdirilmesi hakkında dekret imzalamıştır ve halk kültür Komissarlıgına bağlı foto-film bölümü (Azerbaycan HMK-nın Sanat Şubesi) kuruldu. 1923 yılında ise bu kurumu I Devlet kinofabrikası (Azerbaycan Foto-Film İdaresi (AFFİ) evez etmiştir.
Azerbaycanda film üretimi yapısı kuruluşları sonraki yıllarda farklı isimlerle adlandırılmıştır: 1926-1930 yılları arasında Azdövletkino (Azerbaycan Foto-Film Sanayi ve Ticaret Birliği), 1930-1931 yıllarında Azerkino, 1934-1935 yıllarında Azdövletkinosenayi (Ekim X. yıldönümü adına kinofabrika), 1932-1941 yıllarında Azerfilm (Azerbaycan Foto-Film(sinema) Endüstrisi Kurumu), 1939-1959 yılları arasında Bakü kinostudiyosu.
SSCB Halk Komiserleri yanında Kinematografi İşleri Komitesi 1938 yılı 30 Haziran tarihli direktifiyle Kinostudiyo 1938 yılından bedii filmlerin Bakü Kinostudiyosu adlandırılmış ve 1944 yılına olarak Komiteye bağlı olmuştur.
1953 yılının 25 Mayıs tarihin\'den Kinostudyo ASSC Kültür Bakanlıgının emrine verilmiştir. 1958 yılından Kinostudyo Azerbaycan Kinostudiyosı (Kültür Bakanlığı 22 Ağustos 1958 tarihli emrine göre) denir.
Azerbaycan SSCB Bakanlar Sovyeti\'nin 20 Nisan 1959 tarihli kararı ile Kinostudyoya C. Capbarlının ismi verildi. 1960 Nisan 20\'den Kinostudyo drama yazarının ismini taşıyor. Kinostudyonun yeni binasının temeli 1951 yılında atıldı ve 15 yıl aradan sonra hazır olup. 1966 yılında bu binada artık sinema üretimine başlanilmışdı.
ASSC Bakanlar Kurulu Reyaset Heyeti 23 Eylül 1988 tarihli fermanıyla ASSC Devlet Kinematografi Komitesi iptal olunarak, Azerbaycan Kültür Bakanlığı emrine verildi. ASSC Bakanlar Sovyeti\'nin 19 Eylül 1988 tarihli kararı ile tüm sinema örgütleri dahil, Kinostudyo bakanlığın bünyesine katıldı. 1989 yılının başlarında Kültür Bakanlığı terkipinde Azerkinovideo ÜB kuruldu. ASSC Bakanlar Sovyeti\'nin 20 Mayıs 1989 tarihli emrine ve Azerbaycan Kültür Bakanlığı 31 Mayıs 1989 tarihli kararına göre kinostudyo Azerkinovideo ÜB-nin bünyesine dahil edildi.
1991 yılında Azerkinovideo ÜB Kültür Bakanlığı terkipinden çıkarıldı ve bu tarihden bağımsız faaliyet göstermeye başladı. 2001 yılının Nisan ayında Cumhurbaşkanının emiriyle Azerkinovideo ÜB iptal olunub ve bunun yerine Kültür Bakanlığı Sinema İşleri Genel Müdürlüğü kuruldu.
1 Eylül 2003 yılından itibaren baş idarenin adı değiştirilerek Sinema İşleri Şubesi adlandırılmıştır.
Günümüzde Azerbaycan\'da film (kino –sinema) kurumu Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı terkipinde faaliyet gösteriyor.
Azerbaycan da bedii filmlerin senaryosunu onaylayan Bedii Şura (BŞ) faaliyet gösteriyor. Heyet her yıl yeniden seçilerek onaylanıyor. Sunulan senaryo BŞ Kurulu tarafından kabul edildikten sonra Kültür Bakanlığı\'na sunulur.

Birlik Stüdyosu
Azerbaycan Kinostudyosının terkipinde faaliyet göstermiştir. Belgeseller ve çizgi filmleri üretmiştir.

Debüt Stüdyosu
Azerbaycan Kinostudyosının terkipinde faaliyet gösteriyor. 1987 yılında kuruldu. Burada sadece sanat değil, belgesel, kronikal, deney, çizgi filmleri de çekiliyor.

Mozalan Stüdyosu
Azerbaycan Kinostudyosının terkipinde faaliyet gösteriyor. Mozalan satirik kinojurnalı için süjetler, belgesel ve sanatsal filmler üretiyor. Mozalan stüdyosu İspanya\'nın Aktualidad dergisinin tesis ettiği Kalite ve nüfuz lideri uluslararası ödülüne layık görülmüştür. (2008)

Rakurs Stüdyosu
1988 yılında kronikal-belgesel, bilimsel-kitleselvi ve öğretim filmleri birliğinin bazında kurulmuştur. Fakat 1991 yılından faaliyetini durdurmuştur.

Salname Stüdyosu
1988 yılında kronikal-belgesel, bilimsel-kitleselvi(cemaat) ve öğretim filmleri birliğinin bazında geliştirilmiştir. Azerbaycan Kinostudyosının terkipinde faaliyet gösteriyor. Belgeseller üretiyor. 1993 yılından sonra Devlet statüde bağımsız belgeseller stüdyosu adlandırılmıştır.
Her yıl devlet siparişi ile 1 film çekiliyor. Ayrıca kısa filmler kısmı, kinoçarhlar üretiliyor. Malye\'nin %90 devlet ödüyor. 3 dakikalık lentlere kronikal süjetler (kısa filmler) çekiliyor. Devlet tarafından maliyeleştirilen süjetler (kısa filmler) Devlet arşivine teslim ediliyor. Bu hem de önceki film kuruluşlarının geleneğidir. Bu stüdyoda devlet siparişi ve sponsor hattı ile 50 `den fazla belgesel çekilmiştir.

Yaddaş Belgesel Filmler Stüdyosu
Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı\'nın belgeseller üreten stüdyosudur. Önceleri C. Capbarlı adına Azerbaycan Kinostudyosının terkipinde kinohronika bölümü olmuştur. 1993 yılından Azerbaycan Kinostudyosuna bağlı bağımsız stüdyo olarak faaliyet gösteriyordu. 1988 yılında kronikal-belgesel, bilimsel- kitlesel ve öğretim filmleri birliğinin bazında geliştirilmiştir. Yaddaş Stüdyosu 1997 yılından başlayarak devlet siparişi ile yılda bir belgesel çekiyor. Yaddaş Stüdyosu özellikle portre janrına (film türü tarzı) başvuruyor.

Nerimanfilm
Nerimanfilm 1993 yılında Neriman ve İlgar Memmedov kardeşleri tarafından yaratılarak Neriman İnterservis olarak faaliyete başladı. 2005 yılında kurumun ismi degiştitilerek Nerimanfilm oldu. Ana faaliyet sinema ve video ürünlerinin üretimi, ayrıca ülke çapında kinolayihelerin hukuki desteği ve eşligidir.
Nerimanfilm kendi misyonunu sinema alanında profesyonel eğitim, ulusal belgesel ve bedii filmlerin yapımı, yerli ve uluslararası pazarda onların sonrakı pazarlanması, kinolayihelerin hukuki eşliginin yapılması aracılığıyla ulusal Kinematografinin gelişimi sürecindeki aktif katılımda görüyor.

Ocak Bağımsız Stüdyosu
1993 yılında kuruldu. Esasen bedii filmlerin üretimi ile uğraşıyor.

Old City Film
 Old City film kino-film şirketi 2008 yılında kuruldu. Film, klip üretimi ile uğraşıyor.

Panorama Production
Panorama Production 2004 yılında tesis edildi. Stüdyoda Şimdiye kadar 3 tam  metrajlı film, bir kaç reklam ve klipler çekilmiştir. Filmlerden biri şirket tarafından yayınlanmıştır ve satışa çıkarılmıştır.

Kale-Film Stüdyosu
1992 yılında kuruldu. Arkadaşıma mektup (1992) filmi burada çekilmiştir.

Sabah Yaradicilik Birliği
Azerbaycan televizyonunun Sabah Yaratıcılık Birliği 15 Şubat 1993 yılında faaliyete başladı. Birlik esas itibariyle televizyon temaşaları, film-temaşalar, edebî ve bedii televizyon filmleri, konser ve şov-programlar hazırlıyor. İlk 10 yılda 26 televizyon tamaşası hazırlamıştır. Deneysel bir kurum olarak Sabahın terkipinde örgütlenmiş Deneme stüdyosu efir aracılığıyla kendine tele-temaşalar paradı keçiryor. Birliyin Aç Herifler oyunu Humay ödülüne layık görülmüştür.

TMT Kino-film şirketi
Stüdyo 1990 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. O dünyadan selam filmi (1991, Tofik Tağızade) bu stüdyoda çekilmiştir.

Yeni Dalga Yapımcı Merkezi
Merkez 2004 yılında kuruldu. Geçid (2005) ve Grinviç meridyeni dışında (2007) filmleri ekranlaşdırdı.

Butafilm-sinema.
Şirket Cabir Novruz hakkında Keşke millette ruh yaşasın (Mirsadik Ağazade, İlgar Necef) belgeselini, Çıkış (2006), Sırat Köprüsü (2007), Teatral hayat (2008), Lenin\'e mektup (2009) , Gerisi kıbleye ve Buta (2010) filmlerini çekmiştir.

Derviş Yapımcı Merkezi
Merkez 2005 yılında kuruldu. Merkez film (sinea) ve başka audiovizual eserlerin (reklam, klip) çekimi, dış film meykerlerle ortak üretim, uluslararası festivallerle ilişkiler ve Azerbaycan filmlerinin bu festivallerde katılımına aracılık, kasting ve PR - hizmetleri, basın konferanslarının hazırlanması ve düzenlenmesi, güzelsanatta fandrayzing alanlarında çalışıyor. Merkezde Ev (2007) filmi çekilmiştir.

Film Yapımcı Merkezi
Merkez 2007 yılında kuruldu. Stüdyoda Yapay menekşeler (2007) ve Tilsim (2005) filmleri çekilmiştir.

STEP LTD
1995 yılında kuruldu. Şirkette günümüzedek 10 bedii ve belgesel film çekildi. Bu filmlerin hepsinin senaryo yazarı, bazılarının hem de yönetmeni Emir Pahlevandır. Şirkette üretilen ilk bedii film Fransız adlanıyor. Emir Pahlevanın Bakü Petrolü ve Nobeller (1999) belgeseli filmi Nant’ta (Fransa, 2001) yapılan Belgesel Filmler Festivali\'nin galibi olmuştur. Bunlardan başka Kız Kalesi, Ayka, Avtoritet, 9 uncu oğuz-uygur filmleri bu şirketde üretilmişdir.Oxunub: 25898