Ana Sayfa    » BAYRAK    » Devlet Bayrağı Müzesi   

Devlet Bayrağı Müzesi

  

align=
Devlet Bayrağı Müzesi’nin açılışı 9 Kasım 2010  tarihinde,  Devlet Bayrağı Günü’nde gerçekleşti.    Sekiz köşeli yıldız biçiminde oluşturulan müze Devlet Bayrağı Meydanı’nda bayrak direğinin altında bulunuyor.
Azerbaycanlı mimar ve tasarımcıların projeleri temelinde kurulan ve düzenlemesinde modern tasarım teknolojilerinden yararlanılan müzede, çeşitli dönemlerde Azerbaycan topraklarında varlık göstermiş devletlerin hanlıklarına ait bayraklar ve Erivan Hanlığı’nın onarılmış bayrakları sergileniyor. Burada ayrıca, 17-18. yüzyıllara ait bayrakların uçları, armaları ve Azerbaycan Cumhuriyeti\'nin çeşitli yıllarda kabul edilen anayasa broşürleri de bulunuyor. Müzede posta pulları, para nişanları örnekleri, nişan ve madalyalar sergileniyor. Fuar standlarında Haydar Aliyev ve İlham Aliyev’in cumhurbaşkanı seçildikten sonra yemin törenlerinde öptükleri devlet bayrakları, Silahlı Kuvvetler  Yüksek  Baş Kumandanlığı bayrağı, Silahlı Kuvvetler’e bağlı orduların savaş bayrakları ve tören giysileri sergileniyor.
Devlet Bayrağı Müzesi\'nde ayrıca, Guinness Dünya Rekorları Teşkilatı’nın Azerbaycan devlet bayrağı direğinin, dünyadaki en yüksek bayrak direği olduğunu onaylayan sertifikası, çeşitli kitaplar, fotoğraflar ve 1918-1920 yıllarında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti\'nin Türkiye Büyükelçiliği binası üzerinde dalgalanmış bayrak da sergileniyor. Buradaki örneklerin çoğu ilk kez sergileniyor. Müzede gelişmiş teknolojik multimedya tesisatı da bulunuyor.Oxunub: 139544