Ana Sayfa    » DİN    » Dini eğitim kurumları   

Dini eğitim kurumları

  

Bakü İslam Üniversitesi
Azerbaycan’da tek yüksek dini eğitim kurumudur. Kafkas Müslümanları Ruhani İdaresi bünyesinde olan Bakü İslam Üniversitesi 20 yıldır faaliyette bulunmaktadır. Üniversitenin “İslamşinaslık” ve “Şeriat” fakülteleri vardır. Şimdiye kadar üniversitenin 1350 mezunu olmuştur. 1995 yılından itibaren üniversiteyi bitiren öğrencilerden 450 kişi yabancı ülkelere eğitim almaya gönderilmiştir.
Bakü İslam Üniversitesi, Dini Kurumlarla İş Üzere Devlet Komitesinde tescillenmiştir. 2002 yılından itibaren üniversitenin Mingeçevir, Zakatala ve Sumgayıt şubeleri çalışmaktadır. Bu seneden başlayarak üniversiteye giriş merkezi şekilde sadece Bakü’de yapılmaktadır.

Bakü Devlet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
BDÜ-nin İlahiyat Fakültesi üniversitenin en genç Fakültesidir. İlahiyat Fakültesi 1992/93 öğretim yılında Azerbaycan Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı, Bakü Devlet Üniversitesi ve Türkiye Diyanet Vakfı arasında imzalanan anlaşma uyarınca tesis edilmiştir. Şimdi fakültede eğitim süresi beş senedir. Fakültenin mezunlarına iki uzmanlık alanında – ilahiyatçı / islam bilimcisi ve Arapça öğretmeni uzmanlığı verilmektedir. Şimdiye kadar mezunlardan 8 kişi ilahiyat alanında doktora tezi savunarak, ilahiyat doktoru derecesini almıştır.
Birinci öğretim senesinde (1992-1993) fakülteye ilk alınan öğrenci sayısı 61 kişi olmuştur. Şimdiye kadar fakülteye 600’den fazla öğrenci kabul edilmiştir.Oxunub: 64751