Ana Sayfa    » BİRİNCİ LEDİLER    » Mehriban Aliyeva   

Mehriban Aliyeva

  


Arif kızı Mehriban Aliyeva - Halen Azerbaycan’da “birinci hanım” olarak faaliyetini adına yakışır bir şekilde ve gerektiği gibi sürdürmektedir. İhtisasça doktordur. 
Mehriban Aliyeva’nın faaliyeti genelde 1995’den başlar. Aynı yılda onun girişimleriyle Azerbaycan Medeniyetinin Dostları Vakfı tesis edilmiştir.  
1996 yılında Mehriban Aliyeva Azerbaycan kültürünün geniş şekilde tanıtılması amacıyla üç dilde (Azerbaycan, İngiliz ve Rus) yayınlanan Azerbaycan - İrs dergisini tesis etmiştir.  
2002 yılında Mehriban Aliyeva Azerbaycan Jimnastik Federasyonu’nun başkanı seçilmiş ve bu görevde kendisinin iyi bir yönetici olduğunu ispatlamıştır. Onun uluslararası camiada yükselmekte olan nüfuzu sayesinde Uluslararası Jimnastik Federasyonu’nun Artistik Jimnastik dalında 2003 ve 2004 yıllarında Dünya Kupası yarışmalarının ve 2005 yılında Dünya Şampiyonluk yarışmalarının Azerbaycan’da yapılmasına ilişkin karar alınmıştır.
Mehriban Aliyeva Azerbaycan halkının ulu önderinin zengin manevi mirasının öğrenilmesi ve Heyder Aliyev’in milli devletçilik ideolojisinin yeni nesillere aşılanması amacıyla kurulan ve 10 Mayıs 2004’den faaliyet gösteren Haydar Aliyev Vakfının başkanlığını da yapmaktadır.  
13 Ağustos 2004 yılında Azerbaycan’ın şifahi halk edebiyatının ve müzik mirasının korunması ve geliştirilmesi alanındaki yorulmaz çabalarından dolayı Mehriban Aliyeva’ya UNESCO’nun İyi Niyet Elçisi unvanı verilmiştir.  


28 Aralık 2004 de Mehriban Aliyeva Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesinin 4. Genel Kurulunda MOK’un Yönetim Kurulu üyesi seçilmiştir.  
2004 yılından Yeni Azerbaycan Partisi Siyasi Şurasının üyesidir.  
2005 yılında Azerbaycan’da yapılan kamuoyu yoklamasına göre Mehriban Aliyeva Yılın Kadını adını almıştır.  
9 Haziran 2005’te yardım ve hayırseverlik faaliyeti, eğitim ve kültür kurumlarının desteklenmesi, Rusya ve Azerbaycan halkları arasında dostluğun sıkılaşmasına büyük katkılarından dolayı Rusya’nın Uluslararası Hayırseverlik Vakfının Yakut Haç ödülüne laik görülmüştür.  


2005 yılında felsefe alanında doktora unvanını almıştır.
6 Kasım 2005 yılında Milli Mecliste yapılan seçkilerde adaylığı Yeni Azerbaycan Partisi tarafından 14 sayılı Azizbeyov ikinci seçim çevresinden ireli sürülmüş Mehriban Aliyeva yüksek oyla milletvekili seçilmiştir.
Milli Kahraman Çingiz Mustafayev Vakfı ve ANS Şirketler Grubu ülkemizin eğitim sisteminin gelişmesinde hizmetleri, milli medeni mirasımızın korunması ve dünyada tanıtılması, yabancı ülkelerde halkımızın müspet imajının güçlenmesi için çalışmaların yapılması, artistik jimnastik alanında 27. Dünya Şampiyonluk yarışmalarının Azerbaycan’da yüksek seviyede düzenlenmesi ve çok sayıda hayırseverlik faaliyetinden dolayı Mehriban Aliyeva’yı “2005 Yılı Kadını” ilan etmiştir.
Kültürlerarası diyalog dâhil olmakla, değişik alanlarda çok sayıda ve fedakar faaliyetine, ilgiye muhtaç çocuklara dikkatine, onların yaşam şartlarının iyileşmesine, eğitime, ayrıca İslam dünyasındaki faaliyetlere desteğinden dolayı Mehriban Aliyeva 24 Kasım 2006’da ISESCO’nun İyi Niyet Elçisi adına layık görülmüştür.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Yönetim Kurulunun 29 Ocak 2007’de Cenevre’de yapılan 120. toplantısının oybirliği kararıyla Mehriban Aliyeva ana, çocuk ve aile sağlamlığının korunması ve güçlenmesi işinde büyük hizmetlerinden dolayı bu uluslararası teşkilatın ödülüne laik görülmüştür.
Geniş çaplı hayırseverlik faaliyetinden ve beşeriyetin büyük gayelerine hizmet alanındaki yüksek başarılarından dolayı 2007 yılının mayıs ayında Mehriban Aliyeva Altın Kalp uluslararası mükâfatına laik görülmüştür.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın 5 Mayıs 2009 tarihli emriyle Arif kızı Mehriban Aliyeva Azerbaycan Cumhuriyetinin sosyal ve kültür yaşamında verimli faaliyetinden dolayı Haydar Aliyev mükâfatıyla ödüllendirilmiştir.
14 Eylül 2009’da Azerbaycan’la Polonya arasında dostluk ilişkilerinin inkişafındaki hizmetlerinden dolayı Hanım Mehriban Aliyeva Polonya Cumhuriyetinin Büyük Komandor Haçı mükâfatıyla ödüllendirilmiştir. 
15 Ocak 2010’da Hanım Mehriban Aliyeva Fransa’yla ilişkide yaptığı hizmetlerinden ve gösterdiği sadıklıktan dolayı Fransa Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Serencamıyla “Şeref Legionu” mükâfatının subay derecesiyle ödüllendirilmiştir. 
30 Haziran 2010’da Hanım Mehriban Aliyeva’ya UNESCO-nun “Altın Motsart” madalyası verilmiştir.
24 Haziran 2011 yılında Mehriban hanım Aliyeva`ya Krans Montana Forumu\'nun Altın madalyası verildi.
13 Şubat  2012 yılında Mehriban hanım Aliyeva Rusya Federasyonu İ.M.Seçenov namına Birinci Moskova Devlet Tıp Üniversitesi Fahri Profesörü adını almaya hak kazanmıştır.
2011 yılında Türkiye\'nin saygın ekonomi ve iş dünyası yayını olan Ekovitrin dergisinin yaptığı anket sonuçlarına göre, Mehriban Aliyeva 2011 yılının sonuçları üzere Yılın birinci hanımı adaylığını kazanmıştır.
12 Mart  2012 yılında Türk Dünyası Sanatçılar ve Yazarlar Vakfı nın tesis ettiği Türk Dünyasına hizmet ödülü birinci hanım Mehriban Aliyeva`ya takdim edilmişdir.
13 Nisan 2012 yılında Moskova\'da UNESCO ve İSESCO-nun iyi niyetli Büyükelçisi Mehriban Aliyeva`ya sosyal alanda faaliyetine göre, Birliğin yıldızları (Zvyozdı Sodrujestva) uluslararası ödülü verildi.
29 Haziran  2012 yılında Mehriban hanım Aliyeva`ya Krans Montana Forumu`nun Prix de la Fondation ödülü verildiOxunub: 32344