Ana Sayfa    » BİRİNCİ LEDİLER    » “Birinci Ledi”ler   

“Birinci Ledi”ler

  

“Birinci hanımı” (First lady) anlayışı dünya siyasetine ABD’den gelmiştir. 19. yüzyılın ortalarından itibaren ABD başkanları hanımlarını “First lady” adlandırmışlar. Sonradan bu kavram diğer ülkelere de yayılmıştır. 
İlginçtir ki ilk kez “ABD’nin birinci hanımı” adlandırılan kişi başkanın eşi değildir. 1857-1861 yıllarında ABD Başkanı James Buchanan subay idi. Resmi görüşmelerde yeğeni Harriet Lane de onunla olmuştur. J.Buchanan onu “Birinci hanım” olarak takdim ettiği için kısa sürede bu kavram Amerika’nın siyasi literatürüne oturmuştur. 
Genelde birinci hanımlar ülkenin sosyal yaşamında aktif rol alırlar.  Bunun dışında devletler arasında dostluk, insani konular ve medeni işbirliği,   dünya barışı, kadın ve çocuk hakları, evrensel değerlerin korunmasını savunan şahıslardır.
Azerbaycan tarihinde Mömüne Hatun, İnanç Hanım, Mehrcan Hanım, I. Şah İsmayıl’ın eşi Taçlı Hanım ve kızı Perihan Hanım, Gubalı Feteli Hanın hanımı Tutu Bike, Gence hanı Cevat Hanın hanımı Beyim Hatun vs. hanımlar birinci ledi statüsünde olmuşlar.Oxunub: 18732