Ana Sayfa    » EUROVİSİON    » Azerbaycan Eurovision’da   

Azerbaycan Eurovision’da

  

align=

“Eurovision” Şarkı Yarışmasının Tarihi
1950’li yılların ortalarında Avrupa Yayın Birliği (EBU) üyeleri Avrupa’nın kültürel açıdan bir araya gelmesi için herkesin ilgisini çekecek eğlence programı yapmayı karara aldılar. 1955 yılı ocak ayında İsviçre televizyonun direktörü Marsel Bezanson Avrupa’nın en iyi şarkısını seçecek bir uluslararası yarışma yapılmasını önerdi. Bu öneri EBU’nun 19 Ekim 1955’de Roma toplantısında beğenildi.  “Grand prix Eurovision” adlı yarışma 24 Mayıs 1956’da İsviçre’nin Lugana şehrinde düzenlendi. Bu yarışmaya  7 ülke katıldı ve katılanların her biri 2 şarkı okudu. Bu, her ülkenin birden fazla şarkıyla katıldığı ilk ve son yarışma oldu. Yarışmaya ev sahipliği yapan ülkenin temsilcisi Lys Assia Refren (Refrein) şarksıyla yarışmayı kazandı.
Zaman geçtikçe yarışmaya katılmak isteyenlerin sayısı arttı. Onların aynı anda şarkı okumaları imkansız idi. Buna göre de en kötü sonuç elde eden şarkıcıların elenmesi kararlaştırıldı.  Fakat 2004 yılından EBU  üyelerinin tümünün yarışmaya katılması için yarışma yarı final ve final kısımlarına ayrıldı.
Bu yarışmada İrlanda 7 kez, Birleşmiş Krallık, Fransa ve Lüksemburg 5 kez galip gelmiştir.
Yarışmanın adı Avrupa Yayın Birliğine ait “Eurovision” televizyon programı adınadır. Yarışma çoğu zaman sadece “Eurovision” adlandırılır.
Eurovision’da en fazla birincilik kazanan ülke Norveç’tir. 
Eurovision’un en genç galibi 1986’da 13 yaşlı Belçikalı Sandra Kim olmuştur. Bu yarışmanın en yaşlı galibi ise kardeş ülke Türkiye’yi temsil eden 2003 yılında 38 yaşla Sertab Erener’dir.

Azerbaycan’ın Eurovision Şarkı Yarışmasına Katılması

I. katılım
Azerbaycan Eurovision Şarkı Yarışmasında ilk kez 24 Mayıs  2008’de Sırbistan’ın başkenti Belgrat’ta düzenlenmiş 53. yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmada 132 puan alarak Azerbaycan (Elnur Hüseynov ve Samir Cavadzade “Day After Day” şarkısı ile) 43 ülke arasında 8. yeri kazanmıştır.

align=

II. katılım
16 Mayıs 2009 yılında Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenmiş 54. yarışmada  Azerbaycan (Aysel Teymurzade ve Araş “Always” şarkısıyla) 207 puan alarak 42 ülke arasında 3. olmuştur.

align=
 
III. katılım
29 Mayıs 2010 yılında Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenmiş 55. yarışmada Azerbaycan  (Safura Elizade “Drip Drop” şarkısıyla) 145 puan alarak 39 ülke arasında 5. olmuştur. 

align=

IV. katılım
14 Mayıs 2011 yılında  Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenmiş 56. Eurovision Şarkı Yarışmasında Azerbaycan’ı temsil eden Eldar Gasımov ve Nigar Camal düeti “Running Scared” şarkısıyla 221 puan alarak 43 ülke arasında birinci olmuştur.

align=

V. katılım
26 mayıs 2012 yılında Azerbaycan başkenti Bakü şehrinde yapılan 57.Eurovision Şarkı Yarışmasında (EŞY) Azerbaycan`ı temsil eden Sabina Babayeva “When The Music Dies” şarkısı ile 150 puanla 42 ülke arasında 4. olmuştur.  
align=

“Eurovision” Şarkı Yarışmasının Azerbaycan’da Yayınlanması
Azerbaycan televizyon mekanında Eurovision Şarkı Yarışması ilk kez 2006 yılında yayınlanmıştır. Yarışmanın Azerbaycan’da yayın hakkı İçtimai Televizyon ve Radyo Yayınları Şirketine aittir.Oxunub: 124589