Ana Sayfa    » FONLAR    » Azerbaycan Medeniyetinin Dostları Vakfı   

Azerbaycan Medeniyetinin Dostları Vakfı

  

Azerbaycan Medeniyetinin Dostları Vakfı sivil toplum örgütüdür. 1995’de tesis edilmiştir. Kurumun başkanı UNESCO ve ISESCO’nun iyi niyet elçisi, milletvekili Mehriban Aliyeva’dır. Vakfın temel amacı:
- Milli sanatımızın gelişimi, tanıtılması,  yurt dışında daha geniş tanıtılması, 
- Azerbaycan halkının dünya medeniyetine entegrasyonu,
- Yeni uluslararası ilişkilerin şekillenmesinden ibarettir. 
Vakfın çalışmaları üç istikamettedir: 
- kültürel faaliyetler, 
- hayır kampanyaları, 
- yayın faaliyetleri.
Vakıf - Azerbaycan’ın ünlü sanat adamlarının jübilelerini kutlamış,  dergisinin özel sayılarını yayınlamış, sanatçılara ait CD yayınlamıştır. Faaliyet döneminde vakfın Azerbaycan’da düzenlediği yabancı ülkelerin sanat adamlarının konserleri, tiyatro gösterileri, tanıtım etkinlikleri, sergiler, festivaller, kültür günleri vs. uluslararası etkinlikler sayılabilir. Dünyaca ünlü sanat adamlarının Bakü’deki gösterileri de bu türdendir.  Bu etkinlikler arasında “Musikinin Büyük İpek Yolu” Uluslararası Klasik Musiki Festivali ve SEBA (Seul-Bakı) Azerbaycan-Kore Kültür Mübadelesi Birliği ile yaptığı Kore Kültür Günlerinin özellikle vurgulanması gerekir. 
Azerbaycan muğamını dünya çapında tanıtmak ve aynı zamanda bu kadim sanatı yaşatan musikici ve hanendelerle ilgilenmek de vakfın başlıca faaliyetlerindendir. Bu yönde atılan adımlar arasında “Bakü Muğam Merkezi”nin tesisi, nefis, kapsamlı, rengârenk şekilde tertip edilmiş “Karabağ Hanendeleri” musiki albümünün çıkarılması ve dünyanın önde gelen sanat merkezlerine dağıtılması, “Bakü Sonbaharı” Uluslararası Festivali, 9. Doğu-Batı Bakü Uluslararası Film Festivali, 2007 yılında üçüncü kez düzenlenen Uluslararası Bakü Caz Festivali bir gelenek haline gelmiştir.
Bu vakıf düzenlediği kültür organizasyonları, hayır kampanyalarının miktarı ve seviyesine göre sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok ülkesinde de büyük dikkat ve değere layık görülmüş ve uluslararası alanda nüfuz kazanmıştır.Oxunub: 19999