Ana Sayfa    » YALNIZ BİZDE    » Azerbaycan`ın ve azerilerin rekorları   

Azerbaycan`ın ve azerilerin rekorları

  

align=

Dünyada insanlar tarafından gerçekleştirilen ve yahut doğada kaydedilen en yüksek sonuçları genelleştiren ünlü Guinness Rekorlar Kitabı`nda Azerbaycan ve azerilerle ilgili rekorlar da belirtilmiştir. Adıgeçen rekorları bilgilerinize sunarız: 
1. 28 ekim 1995 yılında Ulduz ve Nerimanov istasyonları arasındakı tünelde trenin ateş tutması sonucunda 300 kişi hayatını kaybetmiş, 400 kişi ise zedelenmiştir. Bu kaza Guinness Rekorlar Kitabına en vahşetli metro kazası gibi girmiştir. 
2. Cebrayıl ilçesi doğumlu, şu anda Belçika`da ikamet eden Fahreddin Veliyev 2004 yılında adı Guinness`in Rekorlar Kitabına giren ilk azeridir. O, 5 dakikaya 20 kişinin siluetini çekmekle bu başarıyı kazanmıştır. 
3. Lenkeran ilçesi Aşağı Nüvedi köyü sakini 7 yaşlı Elesger Rehim oğlu Hasanzade Guinness`in Rekorlar Kitabına kaydedilen en küçük galiptir. O, 1 saat 45 dakika içinde parmaklarının ucu ile göğüsünü yere vurmamak koşulu ile 3 bin kez kalkıp inmiştir. 
4. Guinness dünya rekorları teşkilatı 29 mayıs 2010 yılında Azerbaycan devlet bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu onaylamış. Bayrağın eni 35 metre, uzunluğu 70 metre, toplam alanı 2450 karemetre, kitlesi ise yaklaşık 350 kilogramdır.
5. Güney azerbaycanlı Hüseyn Rezazade «Guinness`in Rekorlar Kitabına» gezegenimizin en güçlü pehlivanı gibi girmiş. 263 kilogram ağırlığı başı üzerine kaldıran yurttaşımız 2004 yılında 263.5 kg. ağırlık kaldırmakla kendisinin sahibi olduğu dünya rekorunu yenilemiştir. 
6. Gürcistan`ın azeri sakini Etibar Elçiyev özel mıknatıs kuvvetinin yardımı ile ayni anda vücudunda tuttuğu metal kaşıkların sayısına göre dünya rekoru kırmış. O, İtalya`da rekorunu tekrarlayarak vücudunda ayni anda 50 kaşık tutmuş. 
Oxunub: 45126