Ana Sayfa    » EUROVİSİON    » Eurovision-2012    » Baku Crystal Hall   

Baku Crystal Hall

  

align=
“Eurovision-2012” şarkı yarışmasının düzenleneceği “Baku Crystal Hall”’un açılışı gerçekleşmiştir. 
5000 m2’ lik alanı kuşatan 25 000 kişilik kompleks kendi orijnal görüntüsü ile başkentin mimari yapısına farklı bir güzellik katıyor. 
“Baku Crystal Hall”’un önemini arttıran faktörlerden biri de Devlet Bayrağı Meydanı civarında yerleşmiş olmasıdır. 
Eurovision yarışmasının geçirilmesi için “Baku Crystal Hall”’un sahnesinde ışık efektleri ve televizyon malzemeleri kurulmuştur, ki bu tam 6 hafta zaman almıştır. “Baku Crystal Hall”’da kullanılacak muhteşem ışıklandırma sistemleri, 2500’den çok projektör, 3000 metreden fazla tel Azerbaycana Almanyadan getirilmiştir. Sahnenin bazı kısımları hazır bir şekilde Hamburg şehirinden başkentimize getirilmiştir. Avrupanın çeşitli şehirlerinden ışık – diot teknolojisi ve videokamera sistemi 2 adet yük uçağıyla taşınmıştır.  “Baku Crystal Hall” sahnesinde 1300 metreden fazla sahası olan ışık – diot ekranlar “elektronik cam”lar şeklinde yerleştirilmiştir. 42 ülke temsilcisinin sahne gösterisine uygun enteresan görüntüler yapacak olan ekranların kapladığı arazi Düseldorf’da yapılan son yarışmanın geçirildiği  Eurovision sunum alanından daha büyüktür. Eurovision – 2012’nin ev sahipliyini yapacak Azerbaycanda “Baku Crystal Hall”’unda görüntünün esasını teşkil edecek ekranlar “Eurovision – 2011” , MTV Video Music Awards ve  X-Faktor, Avrupa ve ABD’de teşkil olunan Pop İdol gibi gösterilerin tasarımcısı, dünyaca ünlü  Florian Wieder tarafından kurulmuştur. Şurada sahne ve podyumlar 3D boyutunda sunuluyor ve Bakü’nün  gece manzarası bu meşhur gösterinin sahnesindeki ekranlarda görüntüleniyor.
Green Room”un perde arkasında değil de izleyicilerin oturduğu salonda yerleşmesi Bakü’de geçirilen bu gösterini izleyici ve şarkıcılar için unutulmaz yapacak. Eurovision Şarkı Yarışmasında temsilci ve fanlar biri birilerine bu güne kadar böyle  yakın olmamışlar.
Gösterini detaylı şekilde uygulamak için sahnede özel system vasıtasıyla 25 HD kamera kurulmuştur. Bu sayede Eurovision Şarkı Yarışması – 2012 daha dinamik görüntüler sunacak. 
Dünya oditoryomunu stereo, ayrıca 5.1 Dolby kaliteli sesle temin edecek 2 bağımsız gezer işitsel sistem Avrupaya naklen yayınlamaya hizmet edecek.Oxunub: 17732