Ana Sayfa    » GÜZEL SANATLAR    » Azerbaycan`ın müze numuneleri   

Maddi-medeniyet örnekleri

  

align=

Azerbaycan kültürü zengin ve çok eski tarihe sahiptir. Kazılar sonucunda tespit edilmiş arkeolojik buluntular, nesillerden nesillere geçerek günümüze gelmiş kuyumculuk işleri, mücevher, Azerbaycan\'ın ulusal giysileri, halı ve halı dokuma işleri, işlemeler, bakür sanat çalışmaları, eski ve ortaçbeyaz döneminin paraları, doğu silahları, arkeoloji buluntular Azerilerin yarattığı maddi kültür incileridir. Bin yıllar boyunca Azerbaycan topraklarında bulunan ve dünyanın kültür hazinesine dahil olmuş zengin kültürel miras şu anda müzelerde tutulur. Adıgeçen eski eşyalar bir kez Azerbaycan`nın eski kültür merkezlerinden olduğunu kanıtlıyor.
Azerbaycan\'ın eski ve ortaçbeyaz tarihi ulu babalarının yaşam tarzından, emek faaliyetlerinden, onların mücadele yöntemlerinden, düşünce tarzından, başka halklar, ülkeler ve şehirlerle ilişkilerinden haber veren maddi kültür örneklerinin yardımıyla öğrenilir. Taş devrinden itibaren son ortaçbeyazlara kadar tarihin tüm aşamalarını kapsayan çok sayıda nadide eşyalar tespit edilerek tetkik edilmiştir.
Azerbaycan\'ın maddi kültür örneklerine giren numuneler çeşitli profilli - tarih ve tarih-etnografi, sanat ve edebiyat, bilim, siyaset, kültür ve sanat adamlarının hatıra, askeri yurtseverlik ve savaş ünü müzelerinde saklanır. Şu anda ülkenin 229 müzesinde toplam 1 milyon 198 bin eşya vardır. Bu örneleri sizlere sunuyoruzOxunub: 70282