Ana Sayfa    » GÜZEL SANATLAR    » Festivaller    » Müzik Festivalleri   

Müzik Festivalleri

  

Gebele Müzik Festivali
align=

Gebele Müzik Festivali 2009 yılından itibaren geleneksel olarak her yıl yaz aylarında Gebele şehrinde düzenleniyor. Müzisyenler genellikle açıkhavada sunum yapıyorlar. Festival Haydar Aliyev Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı\'nın desteği ile organize edilmektedir. Şimdiye kadar sayıca dört tedbir yapılmış ve festivallerde dünyanın en ünlü müzisyenleri yer almıştır.
Festival kapsamında klasik müzik konserleri ile beraber, saz ve muğam geceleri de düzenleniyor.
Uluslararası kültürel ilişkilerin geliştirilmesi, zengin müzik kültürümüzün dünya kamuoyuna duyurulması, halklar arasında karşılıklı anlayış ve dostluğun pekiştirilmesi işine hizmet eden bu festival özel önem taşıyor.

Muğam dünyası Uluslararası müzik festivali
align=

Muğam dünyası Uluslararası müzik festivali ilk kez Haydar Aliyev Fonu`nun girişimi ile 18 - 25 Mart 2009 tarihinde Bakü\'de yapılmıştır. 20 Mart Uluslararası Muğam Merkezi\'nde festivalin resmi açılışı olmuştur. Festival çerçevesinde genellikle uluslararası bilimsel sempozyum, muğam uzmanlarının müsabakası ve birçok opera oyunları, aynı zamanda konserler organize edilmektedir.
Muğam festivalinin temel amacı, modern dünyada Azerbaycan muğamının tanıtılması, halkımızın geleneksel müziğinin dünya müzik kültüründe hak ettiği yeri almasıdır.

İpek yolu Uluslararası Müzik Festivali
align=

İpek yolu Uluslararası Müzik Festivali Azerbaycan Besteciler Birliği ve Şeki Şehir Kaymakamlığı ile birlikte organizasyonu ile yapılıyor. Şimdiye kadar festival sırasıyla üç kez (2010, 2011 ve 2012 yıllarında) düzenlenmiştir.
Festivallerde Azerbaycan\'la birlikte, bir çok yabancı ülkelerden (Polonya, Hindistan, Ukrayna, Kore, Norveç, Türkiye, Gürcistan, İran vb.) olan müzisyenler ve ulusal müzik, folklor ve tiyatro toplulukları sunum yapmışlar.

Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Müzik Festivali
align=

Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Müzik Festivali\'nin düzenlenmesi hakkında karar 2009 - yılında kabul edilmiştir. Festivalin organizatörleri Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Haydar Aliyev Fonu`dur.
Festivalin işinde Azeri müzisyenlerle beraber, başka ülkelerden olan sanatçılar da yer alıyorlardı. Toplantı sırasında konserlerle birlikte, Üzeyir Hacıbeyov\'un eserleri üzerine tiyatro oyunları da gösteriliyor. Ayrıca, festivalde ünlü bestecinin yaratıcılık mirasını araştıran bilimsel konferanslar da yapılıyor. Şimdiye kadar dört kez bu tür festival düzenlemişdi.

Mstislav Rastropoviç namına Uluslararası müzik festivali
align=

Mstislav Rostropoviç festivali Bakü\'de 2007 yılından düzenlenmektedir ve geleneksel olarak dünyanın çeşitli ülkelerinden önde gelen yorumcuları bir araya getiriyor. Tedbirler Haydar Aliyev Fonu, Mstislav Rostropoviç Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı\'nın organizasyonu ile gerçekleştirilir.
Rastropoviç namına Uluslararası müzik festivali kapsamında bu yıl dört tedbir yapılmış. Festivallere ülkemizle beraber, Rusya, İtalya, Fransa, Almanya, Belçika ve diğer ülkelerden gelmiş ünlü kültür adamları katılırlar.Oxunub: 121493