Ana Sayfa    » SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ    » Sosyal kurumlar   

Azerbaycan Yazarlar Birliği

  

align=
Azerbaycan Yazarlar Birliği Azerbaycan yazar ve şairlerinin, tercümanlarının en büyük sosyal kurumudur. Birliğin temel görevi genç yazarların edebi-sanatsal faaliyetine fiili destek vermek, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan yaratıcı Azerileri milli edebiyat çevresinde birleştirmek, sanatçı-okur ilişkilerini genişletmek, Azerbaycan edebiyatını yurt dışında duyurmaktır.
1923 yılında Azerbaycan yazarlarını bir organizasyonda birleştirmek gerekliliği ortaya çıkarken birkaç yazar yazdırma yaptırdıkları başvuruda Türk Edip ve Şairler Birliği Derneği tahsis ettiklerini bildirmişlerdir. Aynı edebi topluluk Yıldırım adını taşıyordu. Altın kalemler edebi toplumu da yaklaşık bu dönemlerde oluşmuş, kendi çevresine genç edebi güçleri toplamıştı. Bu toplum tabanlı ve edebi kurum olarak 25 aralık 1925 yılında Bakü\'de kurulmuş, edebi dernekleri kendi etrafında birleştirmiştir.
1927 yılı Temmuz ayı başında Azerbaycan yazarlarının Birinci Genel Kurul Toplantısı`nda tüm edebi güçleri bir organizasyon etrafında birleştirmek kararlaştırıldı. Böylece, Azerbaycan Yazarlar Cemiyeti\'nin geçici yönetim kurulu oluşturulmuştur.
1932 yılının Nisan ayından Azerbaycan Yazarlar Cemiyeti\'nin yeniden kurulması hakkında kurumsal önlemler uygulanmaya başladı ve iki yıl sonra 13 Haziran 1934 yılında Bakü\'de Azerbaycan yazarlarının I toplantısında Azerbaycan Yazarlar Birliği oluşturulmuştur.

Adres: Bakü, Hakani 25
Tel: (+99412) 493-84-91
Faks: (+99412) 493-52-25
Web-adres: www.azyb.net  Oxunub: 113754