Ana Sayfa    » HALICILIK    » Halıcı ressamlar   

Halıcı ressamlar

  

Kamil Aliyev (1921-2005)
Kamil Aliyev Azerbaycan ressamlık sanatında, özellikle halıcılkta önemli yere sahip halıcı-ressamdır. Bakü Ressamlık Mektebinde, tanınmış ressam Azim Azimzade’den ders almıştır. 
Kamil Aliyev 1946’da Cumhuriyet Bedii Fonu’nun başkanı olmuştur.
1950’li yıllardan itibaren Kamil Aliyev’in sanatının ana hattını öykülü halılar ve portreler oluşturmuştur.
 Dünyada potrte halıların en güzel örnekleri Kamil Aliyev tarafından işlenmiştir. – Bu alanda ilk çalışması Füzuli halısı olmuştur. 
Ressamın Atatürk, B.Clinton, H. Clinton, İ.Gandi, Şota Rustaveli ve Puşkin’in portresini işlediği halılar yurt dışında yüksek değerlendirilmiştir.

Cebrayıl Ahmedov (1876-1966)
Ünlü halı ustası C. Ahmedov Azerhalça İstihsalat Birliğinin kurucusudur. Onun faaliyeti döneminde Bakü halı fabrikasında yüksek kaliteli halılar (Nizami’nin Hamsesi, V.İ. Lenin, İ.V.Stalin) ölçüsüne göre Azerbaycan’da üretilmiş en büyük halılar idi. 
Cavanşir Aliyev (1948-2011)
Cavanşir Aliyev’in sanat numuneleri birçok uluslararası diploma ve ödüllerle ödüllendirilmiştir. O çok sayıd ferdi sergilerin müellifi olmuştur. Eserlerinin yüzde ellisi yabancı ülkelerde tanınmaktadır.

Letif Kerimov (1906-1991)
Letif Kerimov 1930 yılında halı sanatı uzmanı olarak Azerbaycanhalça Birliyinde ressam olarak faaliyete başlamıştır. Letif Kerimov’un Firdevsi’nin anadan olmasının 1000. yıldönümüne hasrettiği halısı 1934’de Paris’te dünya sergisinde başarıyla sergilenmiştir. Letif Kerimov o yıllardan başlayarak Azerbaycan halılarının değişik çeşitlerine ait kompozisyon ve desenleri toplayarak Guba, Şirvan, Bakü, Gazah, Gence, Karabağ, Tebriz ve Borçalı halı gruplarına ait 150’den fazla hovlu ve hovsuz halı çeşitlerini toplayarak onların renkli suretlerini hazırlatmıştır. Letif Kerimov’un insiyatifiyle 1972 yılında Bakü’de halı müzesi kurulmuştur.

Aydın Recebov (1944)
Halı ressamı A. Recebov birçok uluslararası sergilere katılmıştır. Azerbaycan’daki müzelerde ve Almanya, Norveç ve Rusya’da birçok ferdi koleksiyonlarda onun müellifi olduğu halılar bulunmaktadır.Oxunub: 103287