Ana Sayfa    » HALICILIK    » Halı türleri   

Halı türleri

  

align=

Cicim – hovsuz halı çeşidine ait halılardandır. Cicim dokuma sanatı kadın  emeği sayesinde meydana gelen  ev sanatlarının  en arkaik türlerinden biridir.
Cicimler eni 30-35 sm, uzunu  15-20 metre olan ensiz yatay  şeritlerle  iplik tezgahın üzerinde dikilir. Cicimi süsleyen çeşitli dikey şeritler son derece etkileyici, parlak ve dekoratiftir. Genelde dokuyucular şeritleri ev eşyalarının şeritleri (tarak, iplik, mumluk) ve geometrik element tarzı tasvirlerle süslerler. Yünün iplerinin renk ve kalitesine cicimler pürüzsüz, tek renkli ve çiçek desenlidirler.

Kilim - hovsuz halı çeşitlerindendir. İki yüzü de kullanılır. Hovsuz halıların çok yaygın çeşitlerinden biridir. Geometrik nakışların çevrelediği çata benzer ışık şeridi kilimin özgün desenleridir. Kilim teknolojisinde genel olarak desenler eşkenar dörtgen , üçgen ve trapezi şeklindedir. Kilimin çeşitli bölümlerinde dikiş kompozisyonu, nakış ve rengine göre biri diğerinden farklıdır. Teknolojik özelliklerine göre kilim üreten merkezler genelde beş ana gruba ayrılırlar: Gazah kilimleri, Karabağ kilimleri, Abşeron kilimleri, Şirvan kilimleri ve Tebriz kilimleri. 

Şedde – hovsuz halılar grubuna ait halı türüdür. Şeddeler çoğu zaman satranca benzer karelerden oluşan desenlere sahiptirler. Şeddeler üzerinde en yaygın desen türü veya kompozisyon -  ritmik dikey şeritler meydana getiren deve kervanı şeklindedir.
Şeddelerin çeşitli türleri ve birkaç üretim yöntemi vardır. 
Şeddenin üç türü var:
•Tek renkli
•Kareli 
•Öyküsel 

Zili - hovsuz halı türünün en ilginç örneklerinden biridir. Berde, Cebrayıl, Nahçivan, Şirvan, Abşeron, Hızı, Tebriz, Gazah ve diğer bölgelerde üretilen zililer 18-19 yy. başlarında Avrupa ve Rusya’ya edilirdi. Kompozisyona  ve nakışlara göre Azerbaycan’ın Zili halıları  çok farklıdır. Resimlerin esnekliği ve duygusal ifade tarzı bu halılara özgün  bir özelliktir. Bu halılardaki bezeklerde işaret elementleri büyük eşkenar dörtgen, çifte boynuz ve değişik üslup elementleri bölümünde tasvir edilir.Oxunub: 62747