Ana Sayfa    » EKONOMİ    » İnşaat sektörü    » İnşaat sektörü   

İnşaat sektörü

  

align=

İnşaat sektörü malzemelerine çimento, demir-beton yapı ve paneller, testere taşı, tuğla, cam, çatı örtüsü, asbest-çimento boru, ısıtma-yalıtım, polimer-inşaat malzemeleri, muşamba, tesisat, kimyasal kapı-pencere malzemeleri aittir.İnşaat sektöründeki birçok şirket, hammadde bolluğu ve yüksek taleple bağlı olarak Abşeron`da faaliyet göstermektedir. Burada inşaat taşları, çimento hammaddesi, cam ve inşaat kumu, seramik hammaddesi vs. vardır. Ülkede inşaat yapı faaliyetlerinin %60’ı Abşeron’a aittir. Karadağ, Güzdek, Şüvelan, Korgöz taş fabrikaları, Karadağ çimento, Bakü asbest çimento, betonarme fabrikası, plastik kapı-pencere, çeşitli tesisat malzemesi ıirketleri, Sumgayıt cam fabrikası vs.  esas müesseselerdir.Gence-Gazah ekonomi bölgelerinde doğal inşaat malzemelerinin zenginliği ve geniş tüketim ihtiyacı Gence büyük panelli ev inşası, sanayi-inşaat şirketi, Gazah ve Govlar`da demir-beton malzemeleri, Gazah ve Zeyem’de taş fabrikaları, Daşkesen ve Tovuz’da inşaat fabrikalarının kurulmasına sebep olmuştur.

align=

Mingeçevir’de demir-beton malzemeleri, büyük panelli ev inşası, termik-izolatör üretimi önemli alandır. Karabağ’da Ağdam, Hankendi, Berde, Horadiz, Aşağı Kürde Şirvan, Hacıgabul, İmişli, Behramtepe vs. inşaat kavşakları vardır.
Hazırda Azerbaycan’da inşaat malzemelerinin üretiminde kuru inşaat karışımlarının, hem de, alçı malzemelerinin, fayans-seramik karo yapıştırıcılarının, kendisi yayılan, su yalıtımı, ısıtma yalıtımı, örgü ve sıva karışımları, dekoratif sıva karışımları, kireç ve söndürülmüş kireç, dekstrin üretimi, boya malzemelerinin, tuğla vs.nin üretimi daha fazladır.  
Azerbaycan’da inşaat sektörünün büyük bir kolu mobilya sektöründen oluşuyor. Azerbaycan mobilya üretimi aşamalarla gelişmiştir.
Ülkenin yerleştiği jeostratejik konumu, Avrupa ve Asya kıtalarının birleştiği bölgede - tarihi “İpek Yolu” üzerinde bulunması ülkemize büyük üstünlük kazandırmaktadır. Oxunub: 41361