Ana Sayfa    » ULAŞTIRMA    » Demiryolu ulaşımı   

Demiryolu ulaşımı

  

align=
Azerbaycan Devlet Demiryolu 20 Ocak 1880 tarihinde tesis edilmiştir. Azerbaycan’da ilk demir yolunun uzunluğu 20 km olmuştur. Bakü-Sabunçu arasında buhar çekicisiyle petrol taşınması gerçekleştirilmiştir. 8 Mayıs 1883 de uzunluğu 550 km olan Bakü-Tiflis, 1900 yılında ise uzunluğu 231 km olan Derbent-Bileceri demir yolunun yapımı tamamlanarak hizmete sunulmuştur. ADDY geçmiş Sovyetler Birliği’nin en büyük çelik güzergahlarından biriydi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Azerbaycan demiryolcuları çok zor sınavlardan başarıyla çıkmıştır. Kızıl Ordu’yu yakıt ve petrol ürünleriyle temin etmiş, cepheye 1 milyon 300 bin, 600 bin tank-vagon yakıt göndermişler. 
Hazırda Azerbaycan’da demir yollarının uzunluğu 2944 km. kullanım uzunluğu ise 2122 km.dir. Demir yolunun daha yoğun bölgeleri, yani 1277,1 km’si elektrikleştirilmiştir. Bu da toplam uzunluğunun %60 demektir. 2005 yılında Azerbaycan Devlet Demir Yolu tarafından 26201,0 bin ton yük, 5509,7 bin kişi yolcu taşınmış, yük dolaşımı 9524 mln ton km., yolcu dolaşımı ise 881,1 mln yolcu km.dir. Avrupa-Kafkas-Asya (TRACECA) koridoru üzere transit yük taşınması toplam 7327,6 bin ton olmuştur.
Azerbaycan Devlet Demiryolunun bünyesinde Taşıma Süreçleri Yönetim Birliği, Yolcu Taşıma Üretim Birliği, “Lokomotif Üretim” Birliği, “Vagon Servis” Üretim Birliği, Yol Üretim Birliği, Elektrik Teçhizatı Üretim birliği, İşaret verme ve Ulaşım Üretim Birliği, Savunma Sanayi Üretim Birliği, Nahçivan Hissesi vs.  müesseseler hizmet göstermektedir. 
Halen Bakü yolcu istasyonundan Rusya (Bakü-Moskova, Bakü-Sankt Petersburg, Bakü-Rostov, Bakü-Tümen, Bakü-Mahaçkala), Ukrayna (Bakü-Kiyev, Bakü-Harkov), Gürcistan (Bakü-Tiflis) yönünde uzun seferler yapan, Bakü-Köçerli-Balaken, Bakü-Astara-Horadiz, Bakü-Gazah-Böyük-Kesik, Bakü-Ağstafa, Bakü-Gence, Bakü-Mingeçevir, Bakü-Astara yönlerinde yerel seferler yapan hız ve şirket trenleri hareket etmektedir.Oxunub: 25365