Ana Sayfa    » ÖDÜLLER    » Azerbeycan Halk Cumhuriyeti dönemi madalya ve nişanlar   

Azerbeycan Halk Cumhuriyeti dönemi madalya ve nişanlar

  

AZERBAYCAN HALK CUMHURİYETİ DÖNEMİNDEKİ  NİŞAN VE MADALYARIN  ESKİZLERİ

1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti kurulduktan sonra ulusal cumhuriyetin arması, bayrağı, nişan ve madalyalarının  hazırlanması zarureti ortaya çıkar. 1919-1920 yıllarında basında devlet marşı, devlet arması, devlet mührü ve nişanlarının yapımına dair  projelerin oluşturulması ile ilgili müsabakalar düzenlenmesi   hakkında ilanlar yayınlanır.
30 Ocak 1920\'de askeri nişan projelerinin hazırlanması hakkında karar kabul edilir. Yarışmaya Bağımsızlık nişanının 100 kadar eskizi sunulur.  Sunulan  eskizlerde  üç renkli bayrak, sekiz kollu yıldız, hilal, kılıç, Azerbaycan askeri ve cami tasvirleri yer alır. En  iyi proje eskizlerinin bir kısmı ise Azerbaycan Halk Cumhuriyeti başbakanı Feteli Han Hoyski’nin Moskova Devlet Tarih Müzesi\'ndeki özel arşivinde korunmaktadır.

Eskizlerin tasarımcıları sadece Bakü\'de değil, Tiflis’de de yaşayıp yaratan ressamlar olmuşlardır. O dönemdeki proje sahibi ressamlardan Azim Azimzade’nin, Alesker Aliyev\'in, aynı zamanda “Molla
Nasreddin”  dergisi  ressamlarından  Tiflis\'te yaşayan Beniamin Telengater (Beno), Oscar Şmerlink gibi sanatçıların üslübu günümüz uzman ressam ve sanat bilimcilerinin ilgisini çekmektedir.  Bu eserler sanatsal zenginliği ve detaylarının sanatsal açıdan ilginçliğiyle büyük merak uyandırır.
Ne yazık ki 28 Nisan 1920 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyeti\'nin çöküşü, başlanmış olan bu çalışmaları sonlandırmaya müsaade etmez.
 1990 yılında Azerbaycan Komünist Parti Merkezi Komitesi  (KP MK) bünyesindeki  Parti Tarihi Enstitüsü Parti Arşivi (şimdiki Azerbaycan
Cumhuriyeti Siyasi Partiler ve Sosyal Hareketler Devlet Arşivi) fonlarında yarışmaya sunulan 100’den fazla Azerbaycan nişanı eskizinin var olduğu ve korunduğu tespit edilmiştir. Bu eskizler 1992 yılında Bakü\'de Işık yayınları tarafından yayınlanmış ve  Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti\'nin Sembolleri (1918-1920) albümünde yer almıştır.
 
Bağımsızlık nişanının  eskizlerinin örnekleri 

 


 


 


“Tarakki” sloganlı  4. derecede   Bağımsızlık nişanı 


Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bünyesindeki Kütüphane
   
                   “Birlikten Bağımsızlık ve Dünyaya” sloganlı “Azerbaycan Cumhuriyetinin Bağımsızlık Nişanları  

“Yuliya” sloganlı Bağımsızlık Nişanları      


 
Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Bünyesindeki Kütüphane
“Barış” NişanlarıAskeri Hizmet Nişanları 


10 
 


“Askeri Hizmetlere ” və “Barış İçin Hizmetler” Nişanları11 
 


 “A”  Sloganlı Askeri ve Sivil Nişanlar  
Oxunub: 22299