Ana Sayfa    » SAĞLIK    » Tedavi merkezleri   

Tedavi merkezleri

  

align=

İstisu Fatimeyi-Zehra Şifa sanatoriyasi 
(Masallı) 
İstisu Fatimeyi-Zehra Şifa kaplıcası Masallı şehrinden 13 kilometre uzaklıkta, Dembelov dağının eteğinde, Viləş nehrinin kıyısında yer alıyor. İçeriğinde hidrojen sülfür, sodyum-klor kalsiyum, magnezyum-hidrokarbonat ve her litresinde 30 miligram iyot var. Yerin çok derin katlarında 60 dereceden de yukarı sıcak halde çözelti çıkıyor. Bu çözelti hastalıkları kimyasal ilaç kullanmadan iyileştirir. İstisu Fatimeyi-Zehra Şifa Kaplucası\'na Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hizmet belgesi verilmiştir. 

Şıh sanatoriyasi 
(Bakü şehri Səbail ili, Bibiheybət kasabası) 
Arazide yerin 2 bin metre derinliğinden hidrojen-sulfidli termal sıcak su kaynıyor ki, onun da istiligi 80 dereceye yakındır. Mendeleyevin kimyavi elementler cetvelindeki (tablosundakı) kimyasal elementlerden 50\'ye kadarı bu suyun içinde toplanmıştır. Bu tedaviedici sudan esasen oynak hastalıklarında, osteoartrozlarda, osteoxandrozlarda, radikulitin kronik biçimlerinde kullanılır. Artridlərdə, sinir sistemi ve jinekolojik hastalıklarta da uygulanır. 

Şifalı Xaltan suları 
(Şabran) 
Xaltan sıcak suları Gil-gil nehri aracılığıyla iki parçaya bölünür. Çayın akarı yönünde sol tarafta (Guba bölgesinde) sıcak suyun kaynağı ve ondan ilave, ayak suyu, böbrek suyu ve göz suyu yerleşir. Dəvəçi ilçesi bölgesinde, Gil-gil nehrinin sağ kıyısında ise diğer kaynak bulunuyor. Tedavi alanların 10-15 kişilik grupları aynı zamanda burada suya girerek vanna kabul edebilirler. Ayrıca, burada açık gökyüzü altında harareti 50 dereceye ulaşan ayak suyu var. Bu sudan hem insanlar içiyor, hem de doktorlar bazı hastalıkları tedavi etmek için (örneğin, kan basıncı yüksek olanlarda) onlara suyu qızdırıb, ayaklarını vannada saklamayı tercih bilirler. 

Naftalan dinlenme ve sağlık merkezi 
(Naftalan şehri) 
Naftalan şehrinde bulunan kaplucada kemik-kas (ezele), periferik sinir, periferik damar hastalıkları, deri hastalıkları, jinekolojik hastalıklar tedavi edilir. 
Naftalan petrolü sinir, genikoloji, üroloji ve deri hastalıklarının, ayrıca karaciğer hastalıklarının, oynaklerin ve dayanak-hareket aparatına ait oynakden öte yumuşak dokuların tedavisi için müstesna bir araç olarak tüm dünyada yaygındır. 

Naxcıvanda tuz yatakları 
(Nahçıvan) 
Tuz sahtesi 2 şubeden ibarettir. 
1. Yerüstü Şube Nahçıvan\'da N. Nerimanov adına Cumhuriyet hastanesinde bulunuyor. 
2. Yeraltı Şube tuz madeninde II esas dağ sexində, girişten 300 metre mesafede, 110 metre derinlikte 9 işlenmiş ştrixdə bulunuyor. Onlardan ikisinde kadın, ikisinde kişi, birinde çocuk Daireleri, ikisinde tatil foyeləri vardır. Tuz vanaları ile astmöncesi, bronxial astım I aşama, infeksiyon-alerjik ve atopik biçimli hafif, orta ağır dereceli, bronxial astım II aşama, hava tenneffüs yetmezliği l-ll aşama, kalp yetmezliği I aşama, kronik bronşit astmatik elementle remissiya safhası, alerjik rinosinusopatilerr, pollinozlar tedavi edilebilir. 

Lenkeran kaplucaları 
(Lenkeran) 
Kaplucaada dayanak-hareket sistemi organları, periferik sinir sistemi hastalıkları, artritler, poleartritlər, revmatik ve revamaitli ploartiritlər, radikulitlər, periferik sinirlerinin iltihapları-nevritlər tedavi olunur.Oxunub: 30088