Ana Sayfa    » Unikal müzeler    »   

Unikal müzeler

  

Ağdam Çörek (Ekmek) müzesi 
align=

Ağdam Çörek (Ekmek) müzesi dünyanın nadir müzelerinden biridir. Müze 1983 yılın kasım ayında kurulmuştur. Çörek müesinde unikal numuneler - ekmek ve tahılcılıkla ilgili arkeolojik bulgular, taşa dönüşmüş tanecikler, el değirmenleri, tarım aletleri (orak, karasaban, oklava ve b.) gelişiminden bahseden türlü malzemeler vardı. Şu anda müze Ermenistan ordusu tarafında mahvedilmiştir. 

Uzunömürlüler müzesi 
align=

Azerbaycan`ın Lerik ilçesi dünyada uzunömürlüler bölgesi olarak ün kazanmıştır. Dağların kucağında bulunan Lerik ilçesinde zamanla 500 kişiyi aşkın uzunömürlü insan yaşamıştır. Şu anda yaşı 100-q aşan 20-den fazla kişi vardır. Uzunömürlüler müzesi de bu nedenle tesis edilmiştir.
Dünyada tek olan bu müzenin binası modern mimarlık elemanları kullanılarak tesis edilmiştir. İki salondan oluşan müzede yaşı yüzü aşan olan 50-den fazla lerikli hakkında 2 binden çok numune, aynı zamanda bilgiler, resimler vardır. Müzedeki 40-a yakın resmin sahibi olan fransız fotoğraf Fredric Laşop bu eserlerini Paris`de düzenlediği “Uzunömürlüler bölgesine sehayat”sergisinde sergilenmiştir. Müzede gezegenimizin en uzunömürlü sakini ismini almış Şirali Müslümov`a, Mahmud Eyvazov`a ve Mecid Ağayev`e aid  köşe oluşturulmuştur.Oxunub: 45946