Ana Sayfa    » TİYATRO    » Tiyatrolar   

Azerbaycan Devlet Akademik Mili Dram Tiyatrosu

  

align=

10 mart 1973’de «Necibler kulübü’nde görkemli aydın Hasan Bey Zerdabi’nin yönetimi ile Bakü Realni Okulu`nun öğrencilerinin M.F.Ahundovun «Lenkeran hanının veziri» komedisini sahneye koyması ile profesyonel ulusal tiyatronun, dolayısıyla, Akademik Milli Dram Tiyatrosu\'nun (AMDT) temeli atılmıstır. Önceleri çeşitli truppalar (tiyatro oyuncuları) şeklinde («Nicat», «Safa», «Hamiyyet» medeni-maarif toplumları nezdindeki tiyatro destelerinde, ayrıca Müslüman Dram artistleri Birliği», «Hacıbeyov kardeşleri yönetmeliği şeklinde) oyunlar veren tiyatro, 1919 yılından bu yana Devlet Tiyatrosu statüsü ile faaliyet göstermektedir. Tiyatronun adı çeşitli yıllarda Hükümet tiyatrosu, Birleşik Devlet tiyatrosu, Azerbaycan Türk Dram tiyatrosu v.b adlandırılmış, Dadaş Bünyadzadenin (1923-1933) ve Meşedi Azizbeyov’un (1933-1991) adlarını taşımıştır. 1959 yılında yüksek mailiyyetlerine göre tiyatroya Akademik adı verilmiştir. Sanat ocağına 1991 yılı itibariyle Akademik Milli Dram Tiyatrosu denir.
Tiyatronun 125 yıllık tarihinde Abuülfet Veli, Mehemmed bey Elvendi, Hüseyin Arablinski, Cihangir Zeynalov, Abulhesen Anaplı gibi aktör okulu kurucularından sonra, büyük aktör ve yönetmen nesli yetişmiştir: SSCB halk artistleri Mirzağa Aliyev, Sıtkı Ruhulla, Merziyye Davudova, Alasger Alekperov, Adil İsgenderov (yönetmen), Hökume Kurbanova, İsmail Dağıstanlı, İsmail Osmanlı, Muhsin Senani, Rıza Tahmasip (aktör ve yönetmen) v.s.
M.F.Ahaundovun, N.B.Vezirovun, A.B.Hakverdiyevin, N. . Nerimanovun, C. Cabbarlının, H. Cavidin, S. Rahman\'ın, İ.Efendiyevin piyesləri ile gelişen  AMDT çeşitli yıllarda dünya klasiklerinden Şekspir`in, Şiller`in, Molyer`in, Lope de Vega`nın, Carlo Haldoni`nin, A. Düma`nın, V. Hügo`nun, H. Hauptma`nın, Moris Meterlink`in, Balzac\'ın, Eugene O `Nil\'in, B. Nuşiç`in, M. Sebastia`nın, H. Heyne`nin, Voltaire\'in, A. Ostrovskinin, A. Puşkin\'in, M. Lermonto`vun, L. Tolstoy\'un, N. Kogol`un, A. Çehov’un ve onlarca bu gibi dram yazarlarının  eserlerini repertuarına dahil etmiştir.

Adres: Bakü, Fizuli sokağı 1
Tel: (99412) 494-75-41
Mobil: (99455) 777-63-15
Faks: (99412) 492-02-59
E-mail: [email protected]
Site: http://azdrama.az/Oxunub: 119849