Ana Sayfa    » TİYATRO    » Tiyatrolar    » Azerbaycan Devlet pantomim Tiyatrosu   

Azerbaycan Devlet pantomim Tiyatrosu

  

align=

Pantomim - (pantomima) en basit anlatımıyla sözsüz tiyatro oyunudur, gösteri sanatlarından biridir. Kısaca mim olarak da ifade edilebilir.
Pantomimde sanatçı yüz mimiklerinin, el-kol ve vücut hareketlerinide kullanarak konuyu anlatmaya çalışıyor. Bir anlamda pantomim evrensel tiyatro dili olarak kabul edilir. Tiyatronun bu türünün temel avantajlarından biri de onun uluslararası dile sahip olmasıdır.
Devlet Pantomim Tiyatrosu 16 Mayıs 1994 yılında Cumhuriyetin kültür bakanı kararnamesi ile Deli toplantısı pantomim Tiyatro-Stüdyosu gibi oluşmuş ve Genç Seyirciler Tiyatrosu bünyesinde faaliyet göstermiştir.
Devlet pantomim Tiyatrosu Azerbaycan tiyatro tarihinde ilk pantomime tiyatrosudur. Azerbaycan\'da pantomim tiyatrosunun temelini atan emektar sanat adamı Bahtiyar Hanızade`dir.
Truppa dünden bu güne şu oyunları hazırlamıştır: Ümit Ş.Bekket, Bir aktör için mim, - pantomim, pantomim buketi - B. Hanızade - pantomim, Karol Hofu - S. Mrojek - eksperimental oyun, Geldim ki , olam Gemin herifi - M. Fuzuli Leyla ve Mecnun poeması bazında - pantomim bale, Şengül, Şüngül, Mengül - M. Musabeyov - divertisment-oyun, Mankurt Ç, Aytmatov, Gün var yüzyıla eşit povestinin motifleri üzerine- pantomim, Dulusçu - Akademisi\'nde, Biz hanki tavır iş yapıyoruz? fleytonu temelinde  - pantomim, çöplük pervaneleri - B. Hanızade - pantomim, Aşk - B. Hanızade (V. Şekspirin senetleri bazında plastik düşünce), Küçük Prens - Antuan de Sent Ekzüperi-masal-oyunu, Maske - Zaur Zeyanlov - pantomim, Çerçeve - A.Abdulayev - pantomim, Dejavü - S. Hacıyeva – pantomim v.s.
2000 yılında Deli toplantısı pantomim tiyatro-stüdyosuna Devlet statüsü verildi.

Adres: AZ 1000, Hürriyet 49, DPT
Tel / faks.: (+994 12) 4 41 47 56; mob.: (+994 50) 311 74 56
E-mail: [email protected]Oxunub: 28854