Ana Sayfa    » TİYATRO    » Tiyatrolar    » Azerbaycan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu   

Azerbaycan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu

  

align=

Azerbaycan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu cumhuriyetin en büyük müzikli tiyatrolarındandır. Üzeyir Hacıbeyov\'un 1909 yılında yazdığı Koca ve karı müzikli komedinin ilk oyunu olup 24 Mayıs 1910 yılında Bakü\'de Nikitin kardeşlerinin sirk binasında oynanmıştır. İşte bu oyun ile de Azerbaycan Karakterler Komedi Tiyatrosu\'nun temeli atılmıştır.
1938 yılına kadar müzikli komediler Azerbaycan Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda sahnelenmiştir. 1938 yılında bağımsız müzikli komedi tiyatrosu (Azerbaycan ve Rus Forumları ile) düzenlendi ve tiyatro aynı yılın eylül ayında resmen Azerbaycan Devlet Müzikal Komedi Tiyatrosu statüsü aldı. 1939 yılında ilk Azerbaycan Sovyet müzikli komedisi Beş liralık gelin (S. Rüstəmov), Koca-karı, Evliyken bekar, sonraları Düğün kimindir? (A. Məşədibəyov), Altın gül (S. Hacbeyov), tiyatronun rus bölümünde ise Mavi mazurka (F. Leqar), Arşın Mal Alan (Ü. Hacıbeyov), «Sirk kraliçesi» (İ.Kalman) , Malinovkada düğün (B. Aleksandrov) v.s sahneye konulmuştur.
1940\'lardan başlayarak tiyatro, Azerbaycan kültürel hayatında önemli konumda olmuştur.
1988-1992 yıllarında tiyatronun binasının olmaması ve ülkede yaşanan toplumsal-siyasal olaylar, ayrıca Karabağ olayları tiyatro kollektivinin yaratıcılığını biraz etkilese de, sonradan tiyatro kendisinin yeni gelişme aşamasına girdi. Bir çok birbiri ardına yeni oyunlar hazırlayarak repertuarını zenginleştirmekle işe başlamıştır: O olmasın bu olsun, Nağmeli Gönül, Sahnede Muhabbet, Görüşenedek, Harenin kendi yıldızı, On bin dolarlık keyf, Deli Dünya , Bir saatlik halifelik , Banker Adaklı , Muhabbet oyunu v.b.
Şimdi tiyatronun hem Azerbaycan, hem de Rus bölümlerinde zengin repertuar oluşmuştur.

Adres: Akademik Zarife Aliyeva caddesi, 8 Bakü - AZ1000
Telefon: (99412) 4984917, 4938837Oxunub: 62945