Ana Sayfa    » TİYATRO    » Tiyatrolar    » Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu   

Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu

  

align=

Reşit Behbudov adına Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu 1968 yılında vokal sanatının ünlü temsilcisi, SSCB Halk Sanatçısı Reşit Behbudov tarafından yaratılmış ve günümüzde de kendi yaratıcısının ismini taşıyor. Yıllar boyunca tiyatro kendini müzik ve koreografi sanatının en güzel  örnek tabliğatçısı gibi göstermiştir.
Tiyatronun repertuarı bugün Üzeyir Hacıbeyov, Kara Karayev, Fikret Amirov, Cihangir Cahangirov, Rauf Hacıyev, Tevfik Kuliyev, Polad Bülbüloğlu, Ramiz Mirişli, Faik Süceddinov, Azer Dadaşov ve başkaları gibi ulusal bestecilerin eserlerinden oluşuyor. Repertuarın temelini oluşturan halk türkülerinin, mugam ve tesniflerin ifası bugüne kadar büyük şarkıcımız Reşit Behbudovun kendine ait ifa tarzını koruyup saklamıştır. 
Tiyatro faaliyet gösterdiği süre içinde burada Zaur Rzayev, Hakan Şeyhova, Mübariz Tağıyev, Elhan Ehedzade, Hatice Abbasova, Azer Zeynalov, Zühre Abdullayeva, Aybeniz Haşımova, Gülyaz ve Gülyanag Memmedovalar, Bilal Aliyev ve s. gibi popüler sanatcilar çalışmıştır. R. Behbudov adına Azerbaycan Devlet Şarkı Tiyatrosu birçok yabancı ülkelerde, özellikle ABD, Fransa, İsveç, İsviçre, Hindistan, Pakistan, Almanya, Türkiye, Rusya Federasyonu ve s. izleyici tarafından rağbetle karşılanmıştır. Son yıllarda yaratıcı kolektif: 2000 yılında Hanoverde «EKSPO-2000» fuarının açılışında konser programında yer almış, 2001 2002 yılları arasında Türkiye, Moskova, Strassburg, Avusturya, 2003 yılında Almanya\'da Azerbaycan Kültür Günleri» nde, 2004 - yılında Yekaterinburgda «Nevruz şenliklerinde», 2005 yılında yine Avusturya\'nın Viyana kentinde «Azerbaycan Kültürü Günleri» nde, Moldova\'nın Kişinyov kentinde «Mersi-Şor» adlı Uluslararası Müzik Festivali\'nde Azerbaycan kültürünü temsil etmiştir.Oxunub: 56294