Ana Sayfa    » MUTFAK    » Ekmek   

Ekmek

  

align=

Ekmek, tüm halkların sofrasında kabul görmüş geleneksel bir gıda ürünüdür. Un ve sudan hazırlanmış hamurun pişirilmesi, buhara verilmesi ve kızartılması yoluyla pişirilir. Bu hamura çoğu zaman tuz, birleştirici maddeler, kabarmasına yardım eden ek maddeler katılır.  Bazı ekmek çeşitlerine ise ayçiçeği, haşhaş ve diğer bitki çekirdekleri de eklenir. Çekirdekler ekmeğin üzerinde süs olarak da kullanılır. 

Tandır ekmeği
Yerde açılan ve etrafı çamurla sıvanmış bir çukurun içinde pişirilen ekmek türüdür. Ekmek tandırın üzerine yapıştırılarak pişirilir. Tandır ekmeği de gevrek ekmekler gibi bol miktarda hazırlanıp uzun süre muhafaza edilebilir. 

Lavaş ( yufka, yayma )
Su, un ve tuzla imal edilen ekmek türüdür. Yufka ekmekten kalın, pideden incedir. Dürmek ( sarmak ) için de kullanılmaktadır. Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve İran’da yaygın bir şekilde tüketilmektedir.

Şirinçöreği
Şirinçöreği Nevruz ve bayramlarda hazırlanır. 
Malzemeler: 1 çay kaşığı kuru maya, 500 ml ısıtılmış süt, 1 adet yumurta, 1 çay kaşığı sarı kök, 250 gr şeker, 200 gr yağ (margarin de kullanılabilir), un, tuz. Yapılışı: Mayayı sütte karıştırıp, tuz, 1 çorba kaşığı şeker, sarı kök, 10-12 çorba kaşığı un ilave edilir. Tüm malzeme karıştırılır. Ortaya çıkan karışım çok sıvı olmamalıdır. Sıcak bir yere konur. Mayalanmış hamur kabarır. Birkaç defa karıştırılır ve yağı eritilir. Bir kaba unun yarısı ve şeker konulur.  Mayalanmış hamur, yağ, yumurta eklenip, katı olmayan hamur yoğrulur, azar azar un ilave edilir. Hazırlanan hamur katı olmamalı ancak ele de yapışmamalıdır.  Oxunub: 76006