Ana Sayfa    » MUTFAK    » Reçeller   

Reçeller

  

align=

Erik reçeli
Reçel kaynatmak için iri bağ eriği çeşitleri, özellikle Ereş ve İstanbul eriği alınır. Bu erikler kırmızı renktedirler ve her birinin kütlesi 40 grama ulaşır. Eriğin kabuğu soyulur. 1,5-2,0 saat içinde kireç suyunda bekletilir, temizce yıkanır ve birkaç yerden delinir.  Böylece,  hazırlanmış eriğin üzerine şeker şerbeti dökülür 6-8 saat bekletilir. Reçeli ara ara karıştırmak gerekir.

Küçük dut reçeli
Azerbaycan\'da, özellikle Abşeron yarımadasında birçok kara dut çeşidi yetişir; bunlardan en önemlisine küçük dut denir. Beyaz duttan olduğu gibi, kara duttan da reçel kaynatılır.  Küçük dutun iri taneleri seçilir ve üzerine toz şeker serpilip 8-10 saat bekletilir.  Reçel kısık ateş üzerinde, aralarda 8er saat saklamak koşuluyla, 2-3 defa pişirilir. Küçük dut tanelerinin üzerine kaynar su eklenir.

Dut reçeli
Beyaz dut - 1 kg, şeker - 1,2 kg, limon turşusu - 2 gr. Seçilmiş dutun üzerine şeker şerbeti ilave edilir ve kısık ateş üzerinde 5 dakika kaynatılıp, 20-250 C’ye kadar soğutulur. İkinci kez 8-10 dakika kaynatılıp soğutulur ve üçüncü kez hazır olana kadar pişirilir. Hazır olmaya yakın limon asidi eklenir.

Mandalina reçeli
Mandalina-1 kg, şeker - 1,2 kg. Bütün mandalinalar 900 C-de 15 dakika haşlanır, soğutulur ve 10-12 saat soğuk suda bekletilir. Sonra mandalinalar dikey olarak yarıya bölünüp üzerlerine şerbet dökülür ve 6-8 saat bekletir. Şerbet başka bir kapta kaynatılıp mandalinalar eklenir.  Reçel 4 defa kaynatılır.

Cennet elması reçeli
Elma - 1 kg, şeker - 1,3-1,5 kg. Cennet elmasının çiçek kesesi temizlenir, sapları ise yarısından kesilir. Elmalar birkaç yerden delinip 3-5 dakika haşlanır. Üzerine şeker şerbeti dökülüp 3-4 saat bekletilir.  Kısık ateş üzerinde ısıtılarak 5-7 dakika kaynatılıp, 6-8 saat bekletildikten sonra, ikinci kez 7-10 dakika, hazır olana kadar kaynatılır.

Domates reçeli
Domates - 1 kg, şeker - 1,3 kg, vanilya - 0,5 g. Reçel pişirmek için ufak, erik benzeri domatesler alınır. Domatesler 5-8 saniye kaynayan suya atılıp, hemen soğuk suda soğutulur ve kabukları temizlenir. Domateslerin üzerine kaynar şerbet dökülür, 1 gün bekletilir. 2. gün şerbet süzülür,  kaynatılır ve domateslerin üstüne dökülür.  3. gün işlem tekrar edilir. 4. gün ise reçel hazır olur.

Patlıcan reçeli
Temizlenmiş patlıcan - 1 kg, şeker - 1,5 kg, limon asidi - 1,5 gr, vanilya - 0,5 g. Reçel yapmak için 3-4 günlük küçük patlıcanlar alınır. Sapları kesilir, kabukları soyulur ve 5-6 saat soda solüsyonunda bekletilir. Patlıcanlar yıkanır, birkaç yerden delinir, üzerine kaynar şerbet dökülür.  8-10 saat bekletilir. İkinci gün şerbet süzülür,  kaynatılır ve patlıcanların üzerine dökülür.

Beyaz kiraz reçeli
Çekirdeği çıkartılmış kiraz - 1 kg, şeker - 1,2 kg, limon suyu - 2 gr, vanilya - 1gr veya hil3 gr. Reçel pişirmek için etli kiraz çeşitleri alınır. Çekirdeği çıkarılmış kirazın üzerine toz şeker ilave edilir, 3-5 saat bekletilir. Kısık ateş üzerinde her 6-8 dakika kaynatılıp 5-6 saat bekletilerek 3 defa pişirilir.

Kayısı reçeli
Kayısı - 1 kg, şeker - 1,2 kg. İri eriğin çekirdeği çıkarılır, Ufak olanlar ise bütün pişirilir. Kayısının yüzeyi 8-10 yerden delinir ve 1 dakika suda haşlanır. Üzerine kaynar şerbet dökülür. 8-10 saat saklanır. Arada 8 saat saklamak şartıyla 3 kez reçelin suyu kaynatılıp eriğin üstüne dökülür ve dördüncü kez, hazır olana kadar pişirilir.

Karpuz reçeli
Karpuz kabuğu - 1 kg, şeker - 1,2 kg, vanilya - 0,5 gr, limon asidi - 1,2 g. Karpuz reçeli için kalın kabuklu karpuz çeşitleri alınır. Öncelikle kabuğun yeşil kısmı incecik kesilip atılır, düz açı ve kare (1,5-2) veya küp (2-3 cm) biçiminde doğranır. 0,8 - 1,0 saat kireç suyunda bekletilir.  Sonra temizce yıkanıp üstüne kaynar şerbet dökülür, arada 8 saat bekletilerek pişirilir.
Kızılcık reçeli
Kızılcık - 1 kg, şeker - 1,2 kg. Kızılcıktan bütün olarak veya çekirdeği çıkartılarak reçel kaynatılır. Şekere 2 bardak su dökülüp şerbet hazırlanır. Şerbetin yarısı birinci pişirmeden önce, kalanı ise 2. pişirmeden önce dökülür. 5-8 saat saklamak koşulu ile 2 defa pişirilir. İsteğe göre kızılcığın üzerine şerbetin hepsi dökülür, kaynatılır ve arada 10-15 dakika soğutmak şartıyla 4-5 defa kaynatılır.

İncir reçeli
İncir - 1 kg, şeker - 1 kg, limon suyu - 1 g, vanilya - 0,5 g. İncirden kabuklu ve kabuğu soyulmuş halde reçel kaynatılabilir: Kabuklu reçel piştikçe incirin kabuğu kesilir, 5 dakika boyunca sıcaklığı 80-85 0 C olan suda haşlanır.  İncirin üzerine şerbet dökülür ve 2 defa kaynatılır. Kabuğu soyulmuş incirin üzerine toz şeker ilave edilir.

Kızıl gül reçeli
Kızıl gül yaprakları - 100 gr, şeker - 900 gr, limon suyu - 2 g. En iyi reçel kazanlık kızıl gülünün yapraklarından alınır. Yaprakların aşağı beyaz kısmı kesilip atılır, yapraklar yıkanır ve 5 dakika kaynar suda haşlanır. Haşlamak için kullanılan suda 40 faizli solüsyon-şerbet hazırlanır, yaprakların üstüne dökülür ve bir defada kaynatılır.

Ceviz reçeli
Ceviz - 1 kg, şeker - 1,5 kg, limon suyu - 3 gr, Karanfil - 3 gr veya bal - 3 gr (50 ad. kozalak 1 kg şeker). Reçel kaynatmak için, çapı 24 mm\'den az olmayan kabuğu odunlaşmamış süt ceviz alınır. Cevizi kabuğu ince ince soyulur, günde 2-3 kez suyunu değiştirmek şartıyla 3 gün saklanır.

Ayva Reçeli
Temizlenip doğranmış ayva - 1 kg, şeker - 1,2 kg. Ayva temizlenir, 2 cm kalınlığında dilimlere ayrılır ve kaynar suda 10-15 dakika haşlanır. Ayva dilimlerinin üzerine kaynar şerbet eklenir. Şerbet, haşlanan su ile hazırlanır. Reçel arada 8-10 dakika kaynatılıp 8 saat bekletilmek şartıyla, 3-4 defa kaynatılır. Oxunub: 38790