Ana Sayfa    » MUTFAK    » Turşular   

Turşular

  

align=

Yeşil yabani erikli sirkeye yatırılmış sarımsak
Sarımsak - 500 gr, göyem - 500 gr, defneyaprağı - 3 adet, Karanfil - 5 adet, kokulu biber - 5 adet, siyah biber - 5 adet, tuz - 20 gr, üzüm sirkesi - 400 g. Sarımsak dişleri soyulup temizlenir. Bidonun dibine baharat konur, öncelikle tuz ekilmiş sarımsak dilimleri, sonra Göyem yerleştirlip üzerine üzüm sirkesi eklenir.

Karışık turşu
Salatalık - 4 kg, yeşilbiber - 6 kg, yeşil domates - 4 kg, havuç - 4 kg, 4 e bölünmüş lahana -   4 kg kadar malzemem doğranır ve bidonlara konulur, aralarına kiraz, ayva, üzüm yaprakları yerleştirilir ki, turşunun tadını güzelleştirsin. 5 litre suya 250 gram tuz dökülür. Birkaç gün sonra fazla tuzlu suyu boşaltmak gerekir.

Tuzlu suya konmuş lahana
Hazırlamak için orta boy lahanalar seçilir, dış kabukları çıkarılır. 4 parçaya bölünür, kovalara yerleştirilir, üstünden tahta parçası ile bastırılır ve tuzlu su (1 litre suya 400 gram tuz) dökülür. Tahta parçasını örtecek kadar tuzlu su eklenir. Lahanaya hoş bir renk vermek için, içine dilimlenmiş pancar katılır.

Sarımsak turşusu
Sarımsak,  sirke, limon tuzu, şeker, tuz, su.  Sarımsaklar yıkanır ve bidona yerleştirilir. Üzerine tuzlu su ilave edilir. Günde bir kez suyu boşaltılıp tekrar tuzlu su ilave edilir. Bu işlem 3 gün boyunca tekrarlanır. 4. gün sirke, tuz, limon tuzu, şeker ve su karıştırılıp, sarımsakların üzeri kapanana kadar bidona eklenir.

Patlıcan turşusu
Küçük ince patlıcan, sarımsak, kişniş, dereotu, nane, reyhan, tarhun, tuz, şarap sirkesi. Yeşillik yıkanıp, doğranır. Doğranmış sarımsak yeşillikle karıştırılıp, tuz eklenir. Küçük patlıcanlar saplardan temizlenip dikey olarak yarılır, tuz serpilir. Yarım saat saklanır, sonra patlıcanlar yıkanır. Suya tuz ilave edilip kaynatılır. Patlıcanlar ne katı, ne de yumuşak olmalıdır. Haşlanmış patlıcan süzgeçte, üstüne ağırlık konarak 3 saat bekletilir. Hazırlanmış iç patlıcanların arasına doldurulur, bidona yerleştirilip üzerine sirke dökülür. Bidonu kapatıp soğuk yerde saklamak gerekir. Patlıcanlar 1,5 aya hazır hale gelir. Oxunub: 19624