Ana Sayfa    » OPERA    » Rejisörler   

Rejisörler

  

Opera tiyatrosu 1925 yılında Akademik Milli Dram tiyatrodan ayrılmış, şimdiki Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Teatrının (o zaman Rus Operası adlanıyordu) kollektifine birleşmiştir. İlk on yılda Azerbaycan truppası ayrı olup ve onun baş yönetmeni de bağımsız çalışmıştır. Sonraları baş yönetmen tiyatronun tüm kadrosuna başkanlık etmiştir.
Hüseynkulu Sarabski (1879-1945)- 
H. Sarabski hem görkemli opera şarkıcısı gibi, hem de opera yönetmeni gibi ünlü olmuştur. O, Üzeyir Hacıbeyovli\'nin ve Zülfügar Hacıbeyli\'nin bütün operalarında ve operettalarına çeşitli yıllarda kuruluşlar vermiştir.

Abbas Mirze Şerifzade (1893-1938)
A. Şerifzadenin adı Azerbaycan tiyatro tarihine sadece aktör olarak gecmemiştir. Büyük sanatçı hem de ilk  film yönetmenlerimizden sayılyor. Öyle ki, Abbas Mirza Şeyh Senan, Oktay Eloğlu, Aydın, Ağa Muhammed Şah Kaçar, Kaçak Kerem eserlerini sehneleşdirmiş, Leyla ve Mecnun, Aslı ve Kerem, Aşık Garip, Şah İsmail operalarının yapımcı yönetmeni olmuştur.

İsmail Hidayetzade (1901-1951)
İ. Hidayetzade Devlet Tiyatrosu\'nda çalışan Rus  film yönetmenlerinden olan İvanov\'un yanında yardımçı olarak çalıştı. 1934 yılında Siyavuş eserini sehneleşdirmek görev olarak ona verilmiştir. Tiyatro eleştirmenlerinin beğendiği Siyavuş dan sonra İ. Hidayetzade Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda Köroğlu ve Karmen operalarını sehneleşdirmiştir.

Yusuf Yıldiz (1905-1978)
Y. Yulduz 1928 yılında Leningrad Sahne Sanatı Enstitüsüne yönetmen ve dram aktörü bölümünü bitirdi. Profesyonel yönetmen eğitimi alan ilk azerbaycanlıdır. Tiyatroda Mirze İbrahimovun Hayat, Cafer Cabbarlının Od gelini, William Şekspirin Otello piyeslerine anıtsal(monumental) üslupta sahne kuruluşları verdi.
Soltan Dadaşov (1906-1969)
S. Dadaşov Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda 38 yıllık yönetmenliği döneminde Üzeyir Hacıbeyli\'nin O olmasın, bu olsun (Meşedi İbad), Arşın Mal Alan, Leyla ve Mecnun (birkaç yapımda), Cüzeppe Verdi\'nin Rigoletto, Traviada eserlerinin yapımcı yönetmeni olmuştur.

Şems Bedelbeyli (1911-1986)
Ş. Bedelbeyli Filarmoniyanın bedii rehberi ve direktörü olmuştur (1974-1976). O, Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda Köroğlu, Aslı ve Kerem, Sevilya berberi eserlerine yapı vermiştir. 1957 yılında Türkmenistan Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda Köroğlu operasını sahneye koymuştur.

Mehdi Memmedov (1918-1985)
M. Memmedov Moskova\'da ali yönetmen eğitimi almıştır. Görkemli yönetmenin Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda hazırladığı temaşalar-gösteriler: Fikret Emirovun Sevil (1953 ve 1959), Leo Delibin Lakme (1957), Cihangir Cahangirovun Azat (1957), Üzeyir Bey Hacıbeyov\'un Leyla ve Mecnun (1958 ve 1978 ), Köroğlu (1959), Cakomo Puççininin Toska (1960) vb

Cennet Selimova (1940)
C. Selimova Leningrad (sankt Peterbursg) Devlet Tiyatro, Müzik ve Kinematografiya Enstitüsü\'nde eğitim aldı. O, Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu\'nda «Payatsı» (R. Leonkovallo), «Traviata (C. Verdi), «Bogema» (C. Puccini) gibi operaları sahneleştirmiştir.

Hafız Kuliyev (1965)
H. Kuliyev 1996 yılında Azerbaycan Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosunun baş yönetmeni görevine atanmıştır. Bugün tiyatronun repertuarında kendine yer tutan Ü. Hacıbeyli nin «Leyla ve Mecnun, Arşın Mal Alan, Z. Hacıbeylinin «Aşık Garip», F.Emirovun «Sevil», Ş.Ahundovanın «Gelin kayası», R. Mustafayevin «Vagif »operaları Hafız Kuliyevin verdiyi yapımda-kuruluşta  sahneleştirilmiştir.Oxunub: 19185