Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Milli Meclis    » Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi   

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi

  

align=

MİLLİ MECLİS

Azerbaycan Cumhuriyetinde devlet erki kuvetler ayrılığı ilkesine dayanmaktadır.  Anayasaya gore yürütme organı Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına aittir. Yasama erki Azerbaycan Respublikasının parlamenti - Azerbaycan Respublikasının Milli Meclisi tarafından kullanılır. 
Azerbaycan Respublikasının Milli Meclisi 125 milletvekilinden ibaretdir. 
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi milletvekilleri, çoğunluk seçim sistemi üzere genel, eşit ve doğrudan seçim hakkı esasında serbest, şahsi ve gizli oylama yolu ile seçilirler.
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi milletvekillerinin seçimi her 5 yılda bir Kasım ayının ilk Pazar günü yapılır.
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisi milletvekillerinin görev süresi, Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin görev süresi ile sınırlıdır. 
Azerbaycan Cumhuriyetinde, yaşı 25’den aşağı olmayan her bir vatandaş, kanunla belirlenen şekilde Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin milletvekili seçilebilir.Çifte vatandaşlığı olan, başka devletler karşısında yükümlülüğü olan, yürütme veya yargı organlarında çalışan, bilimsel, pedagojik ve yaratıcı faaliyetler istisna olmak üzere, diğer ücretli faaliyetle uğraşan kişiler, din görevlileri, fiili ehliyetsizliyi mahkemece tasdik edilenler, ağır suçlardan mahkum olmuş kişiler, mahkemenin yürürlüye girmiş kesin kararıyla ceza infaz yerlerinde hükümlü bulunan kişiler Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Meclisinin milletvekili seçilemezler.
 
Adres:   AZ 1152, Bakı, Parlament prospekti, 1
Tel:     (99412) 498-97-48  
Faks:   (99412) 498-97-22Oxunub: 89281