Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar   

Azerbaycan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı

  


İçişleri Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyetinde toplumsal düzenin ve güvenliğin sağlanması, suçların önlenmesi ve açılması alanında faaliyet gösteren merkezi yürütme organıdır.
28 Mayıs 1918 yılında Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin milli hükümetinde İçişleri Bakanlığı tesis edilmiş ve bu kurumu başında Feteli Han Hoyski yönetmiştir. 
1918-1920’li yıllarda bakanlık ve bünyesindeki polis Azerbaycan devletinin şekillenmesinde, milli çıkarların  korunmasında önemli rol oynamış, bağımsızlığın savunmasında ön sıralarda yer almıştır.
27 Nisan 1920’den itibaren SSCB İçişleri Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Azerbaycan SSC İçişleri Bakanlığı sosyalist rejime uygun, mahiyetçe sınıf karakterli bir organ idi. 
18 Ekim 1991 yılında Azerbaycan Cumhuriyeti yeniden bağımsızlık elde ettikten sonra Azerbaycan’ın İçişleri Bakanlığı eski SSCB İçişleri Bakanlığının tabiliğinden çıkarılmış ve o tarihten itibaren Azerbaycan Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı olarak faaliyettedir.
Bakanlık mensupları her bir kişinin güvenliğini sağlamak, Azerbaycan Cumhuriyeti mevzuatıyla yetkilerine ait edilmiş hukuk ihlallerine dair kovuşturma yapmak, hazırlanan ceza veya diğer hukuk ihlallerini önlemek için ivedilikli önlemler almak yetkilerine sahiptirler. Bakanlık mensupları ceza veya diğer hukuk ihlalleri yapmış kişilerin tutuklanması ve polise getirilmesi için önlemler almak, işlenmiş suçun açığa çıkarılması, suç işleyenin kimliğinin belirlenmesi, suçu doğuran nedenlerin öğrenilmesi ve aradan kaldırılması için önlemler alır, suçun işlendiği olay yerinin korunmasını sağlar ve tanıkların belirlenmesi için alınan faaliyetlere katılır.
Azerbaycan Cumhuriyeti 1992 yılında Uluslararası Ceza Polisi Teşkilatının – İnterpol’un üyesidir.   24 Kasım 1992’de İçişleri Bakanlığı bünyesinde Azerbaycan Cumhuriyetinin İnterpol’un Milli Merkezi Bürosu tesis edilmiştir.

Acil arama hattı -102
Adres: Azerbaycan prospekti, 7
AZ1005, Bakü  ş., Azerbaycan
Danışma hattı: (+99412) 590-92-22      Oxunub: 126987