Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı

  

align=
Sağlık Bakanlığı halka tıbbi yardım gösteren,  sağlık alanında devlet programlarını hazırlayıp uygulayan merkezi icra organıdır.
1918 tarihli Azerbaycan Halk Cumhuriyeti hükümeti oluşturuldukta Halk Cumhuriyeti Hükümetinin ilk kararlarından biri 17 Haziran 1918 yılında Sağlık Bakanlığının tesis edilmesiyle ilgili olmuştur. Bakan görevini cerrah olan Hudadat Bey Refibeyov atamıştır.
Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının bugün yürürlükteki Yönetmelik Haydar Aliyev tarafından 29 Aralık 1998 tarihli imzalanmış kararnameyle onaylanmıştır.
Bakanlık anaların ve çocukların korunması, aile planlamasıyla ilgili önlemlerin hazırlanarak uygulanmasını sağlar, mülkiyet türüne bakılmaksızın sağlık kurumlarının tüm türlerinin gelişimi için gerek tedbirleri alır. Azerbaycan Cumhuriyeti ahalisini ve  sağlık kurumlarını ilaç, bakteriyoloji, virüs preparatları ve diğer tıbbi malzemelerle teçhiz etmek, Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içinde devlet hıfzı-sıhha güvenliği üzerinde denetimi sağlamak, Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içinde bulaşıcı hastalıkların getirilmesi ve yayılmasını önlemek gibi vazifeleri icra etmektedir.
Bakanlık sağlığın gelişim yönlerini belirlemek, tıbbi yardım türlerini iyileştirmek, demografik  ortamın, ahalinin sağlığı ve ölüm durumunun öğrenilmesi amacıyla tıbbi istatistik ve  analitik bilgi bankasını oluşturmak ve faaliyetini temin etmek, tababet ve eczacılık alanlarında bilimsel araştırmaları derinleştirmek,  verimliliğini yükseltmek, bilim, teknoloji ve öncül tecrübede başarılar elde etmek gibi konuları çözüme kavuşturur.

Acil hat-495-40-15
Adres: AZ 1014, Bakı şeheri,
Kiçik Deniz küçesi, 4
Telefon: + 99412 498-50-54
Faks: + 99412 498-85-59Oxunub: 24769