Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Olağanüstü Haller Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Olağanüstü Haller Bakanlığı

  


Olağanüstü Haller Bakanlığı halkın tabii afetlerden, teknogen karakterli  gazalardan, yangından korunması, ayrıca olağanüstü hadiselerin sonuçlarının ortadan kaldırılması konularını çözen, sivil savunma alanında devlet siyasetini uygulayan, kurtarma çalışmaları üzere merkezi ve yerel yürütme erki organlarının, diğer işletme ve teşkilatların faaliyetinin ilişkilendirilmesi ni sağlayan merkezi yürütme organıdır.
Olağanüstü Haller Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 16 Aralık 2005 tarihli emriyle tesis edilmiştir.
Bakanlık halkı sivil savunma, halkın ve arazilerin jeofizik, jeolojik, meteoroloji, hidroloji, deniz-hidroloji, tabiat yangınları, patlamalar, bina ve yapıların uçması, kimyevi, radyoaktif ve biyoloji tehlike arz eden maddelerin atıklarıyla ilgili gazalardan korur.
Ayrıca elektrik enerjisi sistemlerinde, yaşamsal sistemlerde, temizleyici aygıtlarda, hidrodinamik aygıtlarda, petrol ve doğalgaz  çıkarılması ve imalat tesislerinde, ana boru kemerlerinde gazalar, ulaştırma gazalar gibi olağanüstü hallerden korunmasını sağlar. Olağanüstü hallerin önlenmesi ve sonuçlarının aradan kaldırılması, yangın güvenliği, su havzalarında insanların ve küçük hacimli gemilerin hareketinin güvenliğine güvence verir.

Adres: AZ1073, Bakü ş., M.Müşfiq küçesi, 501. mahelle
Tel.:  (+994 12) 512 00 61      
Faks: (+994 12) 512 00 46
http://www.fhn.gov.azOxunub: 21925