Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomik Kalkınma Bakanlığı

  


Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyeti sosyal-ekonomik kalkınması ve uluslararası işbirliği, ayrıca makroekonomik, ticaret, yatırım, girişimciliğin gelişmesi, tekelciliğin sınırlandırılması ve rekabetin geliştirilmesi alanında devlet siyasetini belirleyen ve uygulayan merkezi yürütme organıdır.
Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyetinin ekonomik siyasetini, ekonomik ve sosyal tahminlerini işleyip hazırlar, ekonominin değişik alanlarının kalkınması,  dış ekonomik ve ticaret ilişkilerinin, yatırım faaliyetinin, yatırımların çekilmesini gerçekleştirir.
Bunun dışında dahili ticaret ve girişimciliğin gelişmesi, teşviki alanında gereken önlemlerin alınmasını sağlar, girişimciliğe devler yardımı, rekabetin güçlendirilmesi ve teşviki,  ayrıca haksız rekabetin aradan kaldırılması, tüketici haklarının korunması vs. işlevleri yerine getirir, ülke ekonomisinde kurumsallaşma ve  yenileşme alanında devlet siyasetini işleyip hazırlar ve uygular, faaliyet çerçevesindeki konularda normatif hukuk düzenlemelerini ve ilgili faaliyet alanları üzere devlet denetimini gerçekleştirir.
Bakanlık diğer ülkelerle, uluslararası ve bölgesel finans kurumlarıyla ekonomik  işbirliği alanında devlet siyasetini, ayrıca dış ekonomik ilişkilerin verimliliğinin artırılması yönünde önlemler alır.

Adres: Bakı ş., Ü.Hacıbeyov, 40 (Hükumet evi)
Tel.: (+99412) 4938867      
Faks: (+99412) 4925895
E-mail:  [email protected]Oxunub: 157443