Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı

  

align=
Azerbaycan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyetinde maliye siyasetini gerçekleştiren ve kamu maliyesinin yönetimini organize eden merkezi yürütme organıdır.
Azerbaycan Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı 1918 yılında, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti ilan edildikte tesis edilmiştir. İlk Maliye Bakanı Nesibbey Yusifbeyli olmuştur. 
Azerbaycan Cumhuriyeti bağımsızlığını kazandıktan sonra Maliye Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanının 9 Şubat 2009 tarihli ve 48 sayılı kararnamesiyle onaylanmış Yönetmelik doğrultusunda faaliyet göstermektedir.
Maliye Bakanlığı sistemine Merkezi Organlar Hazine Müdürlüğü, Devlet Ayar Odası,  Bilgi İşlem Merkezi, Maliye Bilim ve Eğitim Merkezi dahildir.
Bakanlık Azerbaycan Cumhuriyeti devlet ve icmal bütçelerin tasarılarını hazırlar ve onaylanmış kriterlere uygun olarak devlet bütçesinin kasa icrasını sağlar, sigorta faaliyeti, devlet borcunun yönetimi, muhasebat kayıtlarının teşkili ve yürütülmesi alanlarında devlet düzenlenmesinin, devlet bütçesi kaynaklarının kullanım alanları üzerinde devlet denetiminin gerçekleşmesini sağlar, devletin para-kredi ve gümrük politikasının temel yönlerinin belirlenmesine dair önerilerin hazırlanmasında yer alır. 

Adres: Azerbaycan, AZ 1022, Bakı ş., S.Vurğun küçesi 83
Tel: (994 12) 404 46 99
Faks: (994 12) 493 05 62Oxunub: 34887