Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı

  

align=
Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı istihbarat, karşı istihbarat faaliyeti, devlet sırının muhafaza edilmesi, suçluların bulunması, önlenmesi ve açılması alanında faaliyeti gösteren merkezi yürütme organıdır. 
Azerbaycan’da ilk milli güvenlik organı 28 Mart 1919’de  kurulmuştur. Halk Cumhuriyeti Harbiye Bakanı Semed Bey Mehmandarov’un emriyle bakanlık bünyesinde istihbarat ve karşı istihbarat bölümü organize edilmiştir. Bu kurumun ilk yöneticisi Memmedbağır Şeyhzamanlı olmuştur. 
Halk Cumhuriyeti yıkıldıktan sonra kurum mensupları tasfiye ve baskılara tabi tutulmuşlar. M.Şeyhzamanlı diğer yöneticiler kurşuna dizilmişler. Sovyet döneminde kurum önce Olağanüstü Komisyon adlandırılmıştır. Bir müddet İçişleri Halk Komiserliği içinde faaliyet göstermiştir. Daha sonra Devlet Güvenlik Komitesi tesis edilmiştir. 1967 yılına dek istihbarat organlarına Azerbaycanlı olmayanlar yönetimdeydi. Aynı yıl General Haydar Aliyev Azerbaycan Devlet Güvenlik Komitesi Başkanı görevine atanmıştır.
Azerbaycan Cumhuriyeti 1991 yılı ekim ayında bağımsızlığa kavuştuktan sonra Devlet Güvenlik Komitesinin maddi ve teknik potansiyeli ve kadrolarına dayanarak 1 Kasım 1991 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Bakanlığı tesis edilmiştir. Kısa sürede bakanlığın görevlerini mazmun ve mahiyeti de değişmiştir.
Milli Güvenlik Bakanlığı, kendine bağlı Devlet Sınır Muhafazası Kurumuyla birlikte devlet sınırında operasyonları gerçekleştirir, İçişleri Bakanlığı ile birlikte Azerbaycan sınırları içinde yabancı devletlerin diplomatik ve diğer temsilciliklerinin  güvenliğinin sağlanması için önlemler alır.
Bakanlık, devlet sırrı niteliğinde bilgilerin korunması, yolsuzluk, terör, uyuşturucu ve psikotrop ve radyoaktif maddelerin, ateşli silah ve savaş vasıtalarının kanunsuz dolaşımı, organize suçlar, sınır ötesi suçların birçok tehlikeli türlerine karşı mücadele yapar.
Uluslararası terör ve organize suçların diğer türlerine karşı mücadele etmek Milli Güvenlik Bakanlığının yetkileri çerçevesindedir. 
28 Mart - Milli Güvenlik organları çalışanlarının meslek bayramıdır.

Adres: Bakı şeheri, AZ1006, Parlement Prospekti, 2
Telefon: (+994 12) 493-76- 22
Faks: (+994 12) 493-76-22Oxunub: 37601