Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Sanayi ve Enerji Bakanlığı

  

align=
Sanayi ve Enerji Bakanlığı sanayi ve yakıt-enerji kompleksi ile ilgili devlet siyasetini ve tanzimini gerçekleştiren merkezi yürütme organıdır.
Bakanlığın Yönetmeliksi Azerbaycan Cumhurbaşkanının 15 Mayıs 2006 tarihli kararnamesiyle onaylanmıştır.
Bakanlığın faaliyet istikametlerine rekabete dayanaklı sanayi mallarının üretilmesi, enerji kaynaklarının verimli kullanımı ve bu alanda devletin çıkarlarının korunması, ilgili alanın perspektif yönlerini belirlemek, bu yönler doğrultusunda devlet ve alan programlarının, gelişim konseptlerinin hazırlanmasını ve uygulanmasını sağlamak dahildir.
Bakanlık ayrı-ayrı enerji taşıyıcılarının üretiminin ve üretim tahmin göstergelerini hazırlar, diğer yürütme organlarının ilgili  alanda faaliyetini, ayrıca ilgili alanda faaliyet gösteren devlet işletmelerinin veya hisse senetlerinin kontrol paketi devlete ait  işletmelerin kurumlar arası faaliyetini koordine eder.
Bakanlık sanayi ve Enerji alanında işbirliğine dair uluslararası anlaşmaların hazırlanmasında yer alır, kendi yetkileri çerçevesinde Azerbaycan Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların uygulanmasını sağlar ve bu alanda yapılan faaliyetleri koordine eder.

Adres: Azerbaycan, Bakı, AZ1012, Zerdabi küç., 88, 
Tel: (994 12) 4987586, 5981675, 5980384,
Faks: (994 12) 5981678Oxunub: 23621