Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayisi Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayisi Bakanlığı

  

align=
Savunma Sanayi Bakanlığı mevzuatla belirlenmiş faaliyet istikametlerine uygun olarak savunma, radyo elektronik, cihaz üretimi sanayileri alanlarında devlet politikasını ve tanzimini uygulayan merkezi yürütme organıdır.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 16 Aralık 2005 tarihli 1181 sayılı emrine göre Azerbaycan Cumhuriyetinde yönetim yapısının iyileştirmek amacıyla Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Hususi Makine ve Konversiyon Komitesi lağvedilerek ve onun temelinde Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayisi Bakanlığı kurulmuştur.
Azerbaycan Cumhuriyeti Savunma Sanayi Bakanlığının Yönetmeliği Azerbaycan Cumhurbaşkanının 27 Eylül 2006 tarihli 462 sayılı kararnamesi ile onaylanmıştır.
Bakanlık savunma sanayi mevzuatı tasarılarını hazırlar, savunma sanayi alanında yetkileri çerçevesinde normatif düzenlemeleri yapar. Bakanlık Devlet Savunma Siparişi Programı doğrultusunda savunma sanayi ürünlerinin alınması, siparişlerin dağıtılması, hizmetlerin gösterilmesi, bilimsel ve deneysel-mühendislik  çalışmalarının yürütülmesi, ürünlerin dizaynı, istihsali ve iyileştirilmesi üçün yürürlükteki mevzuata uygun olarak ihaleler açar, anlaşmalar imzalar ve savunma sanayisi alanında kullanılan malların, hammadde, malzeme, donanım ve bilimsel ve teknolojik  bilgilerin mevzuatta öngörülmüş şekilde ithalat ve ihracatıyla uğraşır.
Bu kurum Azerbaycan Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası anlaşmaların uygulanmasını yetkileri çerçevesinde sağlar, ilgili uluslararası teşkilatlarla, yabancı devletlerin ilgili kurumlarıyla işbirliği yapar,  diğer devletlerin savunma sanayi alanındaki deneyimini öğrenir.
 
Adres: AZ1141, Azerbaycan Cumhuriyeti, Bakı şeheri, 
Metbuat prospekti 40
Tel./Faks: +(994 12) 439 24 53; +(994 12) 510 63 47Oxunub: 22465