Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Çevre ve Tabii Servetler Bakanlığı   

Azerbaycan Çevre ve Tabii Servetler Bakanlığı

  


Azerbaycan Çevre ve Tabii Servetler Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyeti sınırları içinde, ayrıca Hazar denizinin Azerbaycan Cumhuriyetine ait sektöründe çevre korunması, tabiattan yararlanmanın teşkili, yeraltı suların, mineral hammadde kaynaklarının ve yerüstü tabii servetlerin semereli kullanımı, onların yeniden canlandırılması, hidrometrolojik süreçlerin gözlemlenmesi ve tahminleri alanında devlet politikasını uygulayan merkezi yürütme organıdır.
Azerbaycan Çevre ve Tabii Servetler Bakanlığı Azerbaycan Cumhurbaşkanının 23 Mayıs 2001 tarihli 485 sayılı kararnamesi ile tesis edilmiştir.     
Azerbaycan Cumhuriyetinde halkın sağlam ekolojik muhitte yaşamak hakkını sağlamak için çevrenin korunması ve tabii servetlerin kullanılması alanında devlet yönetimini gerçekleştirir, hidrometerolojik hizmeti organize eder, hidrometrolojik gözlemlerin yapılmasını, tahminler hazırlanmasını ve  bilgi yayımını sağlar.
Doğal kaynakların, yer altı zenginliklerin, bitki örtüsü, flora, fauna (ayrıca balık), su ve enerji kaynaklarının kullanımı sırasında ekolojik güvenliğin gözetilmesi, ekoloji açıdan toprağın iyileştirilmesi ve muhafazası, ayrıca atmosfer havasının muhafazası alanında devlet denetimi de bakanlık tarafından yürütülmektedir. Bakanlık, yetkileri çerçevesinde mineral ve hammadde kaynaklarının ve toprak örtüsünün semereli kullanımını denetler.

Adres: Bakı, AZ1073, Behram Ağayev küç., 100A
Tel/faks: (99412) 4925907Oxunub: 24191