Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Bakanlıklar    » Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı

  

align=
25 Mayıs 1918’de Azerbaycan Milli Şurası Bağımsızlık Beyannamesini kabul ettikten sonra Geçici Hükümette Yollar, Posta ve Telgraf Bakanlığı oluşturulmuştur. Hükümet yapısındaki bazı değişikliklerden sonra 6 Ekimde Azerbaycan Cumhuriyeti Posta ve Telgraf Bakanlığı tesis edilmiştir. 
1954 tarihinde Azerbaycan SSC’de İletişim Bakanlığı kurulmuştur.
20 Şubat 2004’de Azerbaycan Cumhurbaşkanının 94 sayılı emriyle Azerbaycan Cumhuriyeti İletişim ve  Bilgi  Teknolojileri Bakanlığı tesis edilmiştir.
İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Azerbaycan Cumhuriyetinde iletişim (telekomünikasyon, posta) ve  Bilgi Teknolojileri alanında devlet siyasetini şekillendiren ve uygulayan, normatif yasal düzenlemeleri yapan, iletişimin ve  bilgi  teknolojilerinin gelişmesini sağlayan merkezi yürütme organıdır.
Bakanlık  Bilginin ürüne dönüştürülmesi  bilgi pazarının şekillendirilmesini sağlayan önlemler alır, iletişim araçlarının ve hizmetlerinin,  bilgi  teknolojilerinin gelişim tahminler,ne dayanarak iletişim ve  bilgi teknolojilerinin gelişim konseptlerini hazırlar ve uygulanmasını organize eder. Bunun dışında Azerbaycan Cumhuriyeti çapında kaliteli ve güvenilir iletişim hizmetleri gösterilmesi için yetkileri kapsamında önlemler alır, iletişim ve  bilgi teknolojileri alanının ilerlemesi amacıyla öncül uluslararası tecrübeyi dikkate alarak bilimsel ve teknolojik alanındaki hükümet politikasını işleyip hazırlar ve uygular, yeni  teknolojilerin uygulanması, iletişim ve  bilgi hizmetlerinin sunulması için değişik amaçlı sistemlerin kurulması, bu alanda yeni hizmet türlerinin gösterilmesiyle ilgili faaliyetlerin teşkili ve koordinasyonunu gerçekleştirir.
Bunun dışında radyo frekansların kullanımı, yerüstü uydu iletişim donanımlarının kullanımı ve faaliyeti üzerinde devlet denetimini sağlar, devlet organlarının, belediyelerin, tüzel ve özel kişilerin iletişim ve  bilgi teknolojileriyle ilgili gereksinimlerinin karşılanması  için zaruri tedbirlerin  hazırlanarak uygulanmasında yer alır.
Azerbaycan’da iletişim tarihi çok eskidir. Devletin posta hizmetinin temeli Safeviler Devletinin  kurucusu Şah İsmail tarafından 1501 yılında atılmıştır.

Adres: Bakı ş., AZ 1000  Azerbaycan pr. 33
Tel: (+99412) 493004 
Faks: (+99412) 498 79 12Oxunub: 34570