Ana Sayfa    » DEVLET KURUMLARI    » Savcılık    » Azerbaycan Cumhuriyeti Savcılığı   

Azerbaycan Cumhuriyeti Savcılığı

  

align=
Bağımsız Azerbaycan devletinde savcılık organlarının tarihi Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin kuruluşuyla başlar.  18 Kasım 1918’de Bakanlar Kurulu kararıyla «Azerbaycan Mahkeme Odası Yönetmeliği» onaylanmıştır.
F.Hoyski, H.Hasmemmedov Azerbaycan Halk Cumhuriyetinin adalet bakanları, aynı zamanda başsavcıları idi.
Bağımsız Azerbaycan devletinin varlığına son verildikten sonra 11 Temmuz 1922 yılında Azerbaycan SSC’de Sovyet savcılık kurumu yapılandırılmıştır.
Bakı Sovyeti hükümeti döneminde ve sonraki dönemlerde halk adalet komiserleri A.Garayev,  B.Velibeyli, B.Talıblı, A.Sultanova, Y.Memmedov aynı zamanda Azerbaycan SSC’nin başsavcıları olmuşlar.
1991 yılında Azerbaycan bağımsızlığına kavuşmuş ve yeni bir dönem açılmıştır.
Azerbaycan Cumhuriyeti Savcılığı kanunla öngörülmüş şekilde ve durumlarda kanunların icrası ve uygulanmasını denetler, kanunla öngörülmüş durumlarda ceza kovuşturmasını başlatır ve ön soruşturma yapar, ön soruşturmayı yönetir ve kanunlara uyulmasını sağlar, mahkemelerde kamu ithamını ileri sürür, mahkemede dava açar, hukuk ve ekonomik davalarında davalı olarak yer alır,  mahkeme kararlarını itiraz eder.  Bunun dışında mahkemeler tarafından çıkarılmış cezaların uygulanmasında yer almak,  soruşturma ve kolluk kuvvetlerinin faaliyetlerinde kanunların icra ve uygulanmasını, kanunla öngörülmüş şekilde ve durumlarda kanunların icra ve uygulanmasını denetlemek yetkisi de savcılığa aittir.
Savcılık - Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasında, kanunda ve usul mevzuatında öngörülmemiş vazifelerin icrasında yetkili kılınamaz.
Her yıl ekim ayının 1’inde Azerbaycan Cumhuriyeti Savcılığı mensupları meslek bayramlarını kutlarlar.

Adres: Bakı, AZ1001, Azerbaycan
Nigar Refibeyli küç. 7 
Теlefon:   (+99412) 492 30 23
Faks:        (+99412) 492 03 35
www.genprosecutor.gov.az Oxunub: 4403